Sikorski: Gdyby inni wzięli z nas przykład, Ukraina mogłaby przejść do ofensywy
Polska przygotowuje 45. pakiet pomocy dla Ukrainy, a każdy z poprzednich pakietów miał wartość ok. 100 mln euro. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
- Sikorski: Uważamy, że samą pomocą wojskową przekazałyśmy około 4 miliardów euro.
- Stwierdził również, że "gdyby inni wzięli z nas przykład, Ukraina mogłaby przejść do ofensywy".
- Zapytany o zablokowanie przez Węgry ósmego pakietu refundacji UE dla krajów za pomoc dostarczoną Ukrainie oraz o kontakty z ministrem spraw zagranicznych Węgier Peterem Szijjarto, odpowiedział: “Jesteśmy zmęczeni ich wymówkami”.
- Zobacz także: Serie podpaleń w Polsce. Rosyjskie służby stoją za pożarem hali przy Marywilskiej 44?
Radosław Sikorski uczestniczy w Pradze w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO. Poinformował, że Polska organizuje 45. pakiet pomocy dla Ukrainy,
Uważamy, że samą pomocą wojskową przekazałyśmy około 4 miliardów euro - dodał.
Stwierdził również, że "gdyby inni wzięli z nas przykład, Ukraina mogłaby przejść do ofensywy".
“Jesteśmy zmęczeni ich wymówkami”
Szef polskiej dyplomacji zapytany o zablokowanie przez Węgry ósmego pakietu refundacji UE dla krajów za pomoc dostarczoną Ukrainie oraz o kontakty z ministrem spraw zagranicznych Węgier Peterem Szijjarto, odpowiedział: “Jesteśmy zmęczeni ich wymówkami”.
W kontekście polityki Węgier wobec Ukrainie ocenił, że “sprawy bilateralne należy rozwiązywać bilateralnie, a Europa nie może być ich zakładnikiem”.
Sikorski opowiedział się również za możliwością wykorzystywania przez Ukraińców broni bez żadnych ograniczeń.
Czytaj także: Fiasko ukraińskiej konferencji pokojowej. Europa wbije nóż w plecy Ukrainie? Wielcy tego świata nie przylecą na szczyt
Węgry sprzeciwią się akcesji Ukrainy do UE?
Kilka dni temu portal Politico informował, że państwa Unii Europejskiej chcą rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą jeszcze przed rozpoczynającą się 1 lipca prezydencją Węgier w Radzie UE z obawy, że Budapeszt będzie opóźniał ten proces.
Węgry chciałyby szybszego procesu akcesyjnego w odniesieniu do państw bałkańskich oraz Gruzji i Mołdawii, krytykują jednak rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą.
Źródło: pap.pl