Wspieraj wolne media

Wybory parlamentarne we Francji. Niepokojący triumf lewicy. Zobacz co powiedział Gwiazda i Palade o wynikach wyborczych

2
0
0
Marcin Palade i Adam Gwiazda
Marcin Palade i Adam Gwiazda / Fot. TVMN

W poniedziałek gośćmi redaktora Olivera Pochwata w programie TV Media Narodowe "Temat Dnia" był Marcin Palade i Adam Gwiazda. Odnieśli się oni do wyników wyborczych we Francji.

Lewicowy Nowy Front Ludowy otrzymał 182 mandatów, obóz Prezydenta Emmanuela Macrona uzyskał 168 miejsc, z kolei Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen zdobyło 143 mandatów w 577-osobowym parlamencie. 

Żadne ugrupowanie nie zdobyło większości bezwzględnej (289 mandatów).

Melenchon żądny krwi. Nie zamierza spełniać oczekiwań Macrona

Jean-Luc Melenchon, którego ugrupowanie wchodzi w skład sojuszu partii lewicowych - Nowego Frontu Ludowego, wezwał również Premiera Gabriela Attala do odejścia. Ponadto pomimo ponadpartyjnego nieoficjalnego porozumienia o niedopuszczeniu do rządów środowiska Marine Le Pen, lewica nie zamierza dochodzić do porozumienia z obozem Prezydenta Macrona.

Macron musi przyznać, że poniósł porażkę. Wola ludu musi być respektowana teraz, żaden układ nie jest akceptowalny - podkreślił.

Czytaj więcej: Znany piłkarz zabrał głos ws. imigracji w Niemczech: Stała się niekontrolowana

Eksperci o wynikach wyborów parlamentarnych we Francji

W poniedziałek gośćmi redaktora Olivera Pochwata w programie TV Media Narodowe "Temat Dnia" był Marcin Palade i Adam Gwiazda. Odnieśli się oni do wyników wyborczych we Francji.

Wynika to z dwóch elementów. Po pierwsze z francuskiej ordynacji wyborczej, po drugie pakt republikański. Definiując bardzo szerokie porozumienie, na lini partii Macrona i lewicy. To przyczyniło się do porażki kandydatów Zjednoczenia Narodowego w poszczególnych okręgach wyborczych - wyjaśnił Marcin Palade.

Z kolei Adam Gwiazda odniósł się do stabilności porozumienia skierowanego przeciwko ugrupowaniu Marine Le Pen.

To bardzo dziwne, że ona powstała tak szybko. W ich interesie było to, aby się dogadać. To doprowadziło do egzotycznej koalicji - zauważył Adam Gwiazda.

Według Marcina Palade, francuski przywódca będzie dążył do rozbicia koalicji lewicowej i wciągnąć do rządu ludzi bliższych mu ideowo.

Cały wywiad z Marcinem Palade i Adamem Gwiazdą można obejrzeć na platformie Facebook, Banbye oraz na kanałach telewizyjnych i aplikacji TV Media Narodowe. 

Źródło: tvmn.pl, facebook.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo