Wspieraj wolne media

Tylko w TVMN! Powrót do Jedwabnego - zobacz poruszający i odkrywający prawdę film Sumlińskiego

1
0
0
Kadr z filmu "Powrót do Jedwabnego"
Kadr z filmu "Powrót do Jedwabnego" / Fot. TVMN

W najbliższą środę 10. lipca o godzinie 21:10 na kanale 55, w TV Media Narodowe odbędzie się premiera filmu Wojciecha Sumlińskiego "Powrót do Jedwabnego". Dzieło pokazujące prawdę o niemieckiej zbrodni.

Historyk prof. Marek Jan Chodakiewicz w 2021 r. w “DoRzeczy” napisał, że to Niemcy dokonali masowego mordu w Jedwabnem.

Ustaliliśmy to w ramach żmudnych, wieloletnich badań, których pokłosiem jest dwutomowy zestaw dokumentów publikowany obecnie jako “Jedwabne. Historia prawdziwa: Zbrodnia z 10 lipca 1941 r”., tom I: “Śledztwo, przebieg, sprawcy, rekonstrukcja”, tom II: „Dokumenty” (Warszawa: Veritatis Splendor, 2021). Książka ta oparta jest na wszystkich dostępnych źródłach pierwotnych zgromadzonych w archiwach państwowych, prywatnych i innych. Jest kontynuacją naszych wcześniejszych badań i publikacji dotyczących tej zbrodni - napisał historyk.

Nieścisłości

Mord na Żydach w Jedwabnem nadal jest kwestią, która ostatecznie nie została wyjaśniona, i zdają sobie z tego sprawę wszystkie strony sporu.

Jan Tomasz Gross w swojej książce “Sąsiedzi” o mord na Żydach w Jedwabnem oskarżył mieszkańców miasteczka - mieli zabić 1600 osób. Niemcy byli natomiast biernymi obserwatorami. Publikacja zawiera jednak wiele kłamstw. Instytut Pamięci Narodowej po ekshumacji zwłok w 2001 liczbę ofiar ocenił na nie mniej niż 340 osób.

W 1949 roku władze komunistyczne wytoczyły proces przeciw Jedwabnemu. Za udział w zbrodniach na Żydach skazano na długoletnie więzienie 12 osób. W 2000 r. za książką Grossa oskarżono mieszkańców Jedwabnego o to, że wymordowali swoich sąsiadów Żydów.

W marcu 2001 archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadzili badania grobów Żydów, którzy zginęli w Jedwabnem. Gdy w trakcie prac odkrywano dowody, że część osób zginęła od postrzałów, co wskazywało na to, że wykonawcami mordu byli Niemcy, ekshumację przerwano. Stało się tak na żądanie organizacji żydowskich, ponieważ ich religia zabrania ekshumacji. Lech Kaczyński, ówczesny minister sprawiedliwości, miał podjąć decyzje o zakończeniu ekshumacji 4 czerwca.

Czytaj więcej: Interesujący sondaż nastrojów między narodami. Poznaj oceny Polaków i Ukraińców. Zobacz w czym różnią się młodzi przedstawiciele obu krajów

Powrót do Jedwabnego - tylko w TVMN

W najbliższą środę 10. lipca o godzinie 21:10 na kanale 55, w TV Media Narodowe odbędzie się premiera filmu Wojciecha Sumlińskiego "Powrót do Jedwabnego". To dzieło jest obecnie piętnowane przez największe stacje telewizyjne, które nie chcą pokazać prawdy o niemieckiej zbrodni.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo