Wspieraj wolne media

Wybory parlamentarne we Francji zakończone. Zjednoczenie Narodowe podjęło decyzję. Marine Le Pen łączy siły z Orbanem

0
0
2
Marine Le Pen
Marine Le Pen / Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił niedawno w Wiedniu plany utworzenia nowego sojuszu politycznego pod nazwą Patrioci dla Europy. W zeszłym tygodniu do frakcji dołączyło hiszpańskie VOX. Po wyborach parlamentarnych we Francji decyzję podjęło Zjednoczenie Narodowe.

  • Premier Węgier Viktor Orban ogłosił niedawno w Wiedniu plany utworzenia nowego sojuszu politycznego pod nazwą Patrioci dla Europy.
  • Po wyborach parlamentarnych we Francji decyzję podjęło Zjednoczenie Narodowe.
  • Patrioci dla Europy stali się trzecią siłą w Parlamencie Europejskim.
  • Zobacz także: Czyste powietrze czy czysta dyskryminacja?

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił niedawno w Wiedniu plany utworzenia nowego sojuszu politycznego pod nazwą Patrioci dla Europy. Grupa zrzesza prawicową Fidesz, austriacką Partię Wolności Austrii (FPÖ) Herberta Kickla oraz ruch ANO (Akcja Niezadowolonych Obywateli) byłego premiera Czech Andreja Babisza. W poniedziałek dołączyło do nich portugalskie ugrupowanie Chega. 

Prawicowa hiszpańska partia VOX jednak opuszcza grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, aby dołączyć do potencjalnej nowej formacji kierowanej przez partię Viktora Orbana.

Vox dołączyło do frakcji Orbana. Bardzo duży cios w ECR. Jeśli Orban przejmie jeszcze inne partie to może doprowadzić to do rozłamu w ECR i wymusić na Meloni oraz innych partiach do wyboru między dołączeniem do Orbana lub marginalizacją, albo błaganiem o wejście do EPP - przekazał Jakub Ropenga.

Lider VOX Santiago Abascal wyjaśnił, że jego ugrupowanie od dłuższego czasu pracuje nad współpracą wszystkich sił konserwatywnych w jednej dużej grupie. 

W tej kadencji będziemy częścią platformy Patrioci dla Europy, która stara się zjednoczyć jak największą liczbę sił patriotycznych i suwerennych. VOX od dłuższego czasu pracuje nad współpracą wszystkich tych sił, nad możliwym utworzeniem dużej grupy - wyjaśnił lider VOX Santiago Abascal.

Czytaj więcej: Małopolska. Barbara Nowak rezygnuje z mandatu radnej. "Nagrodzeni zostali zdrajcy"

Zjednoczenie Narodowe podjęło decyzję. Kłopotów EKR ciąg dalszy

W poniedziałek rzecznik Zjednoczenia Narodowego Jean-Paul Garraud przekazał, że jego ugrupowanie dołączyło do nowej frakcji prawicowej w Parlamencie Europejskim. Patrioci dla Europy mają stać się trzecią największą siłą w Parlamencie Europejskim. Nowa frakcja rzuci wyzwanie chadeckiej i centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej. Głównym założycielem nowej frakcji jest Premier Węgier Viktor Orban.

Francuski polityk oświadczył również, że nową frakcję w PE stworzą europosłowie z 12 państw. We frakcji ma zasiadać 84 eurodeputowanych, Frakcja ma być większa od frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy Prawo i Sprawiedliwość.

Na czele frakcji stanie prawdopodobnie przedstawiciel Zjednoczenia Narodowego.

Źródło: rp.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo