Wspieraj wolne media

Lewica wygrała wybory we Francji. Do parlamentu dostał się lider Antify. Francuskie służby miały go na oku

0
0
0
Raphael Arnault
Raphael Arnault / Fot. Youtube/Raphaël Arnault

Lewicowy Nowy Front Ludowy wygrał wybory we Francji, otrzymał 182 mandatów. Lider tej koalicji Jean-Luc Melenchon zamierza zostać Premierem. Z jego obozu do Zgromadzenia Narodowego dostał się lider Antify.

Lewicowy Nowy Front Ludowy wygrał wybory we Francji, otrzymał 182 mandatów, obóz prezydenta Emmanuela Macrona uzyskał 168 miejsc, z kolei Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen zdobyło 143 mandatów w 577-osobowym parlamencie. 

Żadne ugrupowanie nie zdobyło większości bezwzględnej (289 mandatów).

Najwięcej - spośród 182 parlamentarzystów Nowego Frontu Ludowego - reprezentuje skrajnie lewicową Francję Niepokorną Jeana-Luca Mélenchona (74 mandaty). 59 parlamentarzystów reprezentuje Partię Socjalistyczną, 28 francuskich zielonych, a dziewięciu - Partię Komunistyczną.

Kontrowersyjny działacz Antify zasiądzie w Zgromadzeniu Narodowym

Reprezentujący Nowy Front Ludowy Raphael Arnault, został deputowanym w okręgu wyborczym Vaucluse w południowej Francji. Uzyskał tam w drugiej turze wyborów do Zgromadzenia Narodowego niespełna 55 proc. głosów, pokonując kandydatkę Zjednoczenia Narodowego Catherine Jaouen. Arnault swoich sił w wyborach do parlamentu próbował także w 2022 r., jednak uzyskał w swoim okręgu niespełna 7 proc. głosów.

Francuska prasa wskazuje, że osoba Arnaulta i jej pojawienie się na listach wyborczych zaniepokoiło między innymi obóz Prezydenta Emmanuela Macrona, a także umiarkowanych socjalistów.

Czytaj więcej: Wybory we Francji. Kita: Nikt nie jest z tych wyników zapewne do końca zadowolony, poza Socjalistami

Francuskie służby uważały go za zagrożenie dla państwa

Raphael Arnault w 2018 r. założył skrajnie lewicowy ruch Jeune Garde Antifasciste w Lyonie, który podejrzewany jest o działania przemocowe. Ośmiu członków "Młodej Gwardii" oskarżonych jest o akt antysemityzmu i atak na nastolatka w paryskim metrze. 

Arnault jest objęty przez francuskie służby kategorią "S", która nadawana jest osobom mogącym swoją działalnością stwarzać ryzyko zakłócenia porządku publicznego lub ataku na bezpieczeństwo państwa. 

Źródło: niezalezna.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo