Wspieraj wolne media

Ustawa zakazująca handlu alkoholem na stacjach. Leszczyna: Prace są na końcowym etapie

1
0
0
Izabela Leszczyna
Izabela Leszczyna / Fot. PAP/Tomasz Gzell

Akcyza na alkohol powinna być wyższa - powiedziała minister zdrowia. Izabela Leszczyna oznajmiła również, że ustawa zakazująca handlu alkoholem na stacjach benzynowych jest już opracowana.

  • Leszczyna: Na pewno uważam, że te wszystkie nieszczęsne, nowatorskie wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne, one w ogóle mają zbyt niskie akcyzy.
  • Minister zdrowia poinformowała również, że resort kończy prace nad projektem o ograniczeniu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych, czyli od godziny 22:00 do 6:00 rano.
  • Zaznaczyła, że “w ciągu trzech miesięcy moglibyśmy mieć ustawę”.
  • Zobacz także: Zakaz palenia drewnem? Ministerstwo Klimatu chce wprowadzić nowe rozwiązania

Izabela Leszczyna na antenie TOK FM powiedziała, że podatek akcyzowy od alkoholu powinien być wyższy.

Na pewno uważam, że te wszystkie nieszczęsne, nowatorskie wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne, one w ogóle mają zbyt niskie akcyzy, a już te nieszczęsne jednorazówki muszą mieć dodatkową opłatę ekologiczną, środowiskową, bo naprawdę zaśmiecamy nimi planetę - zaznaczyła.

Ustawa zakazująca handlu alkoholem

Minister zdrowia poinformowała również, że resort kończy prace nad projektem o ograniczeniu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych, czyli od godziny 22:00 do 6:00 rano.

Ustawa jest już opracowana, nowelizacja będzie szła w tym tygodniu do rządu - dodała.

Zaznaczyła, że “w ciągu trzech miesięcy moglibyśmy mieć ustawę”. Zdaniem Leszczyny należy skupić się na tym, aby przeciwdziałać alkoholizmowi, a stacje benzynowe sprzedają za dużo alkoholu od godz. 23:00.

Czytaj także: Organizacje pro-life ostrzegają przed pakietem dla kobiet Ministerstwa Zdrowia

Zmiany w promocji alkoholu

Resort zdrowia pod lupę weźmie również promocje na napoje wyskokowe, które są często sprzedawane w dyskontach.

Trafiamy na takie promocje: kup dwie butelki wina czy wódki, a będą tańsze. O tym też trzeba będzie porozmawiać - stwierdziła Leszczyna.

Pierwsze informacje o wprowadzeniu ewentualnych ograniczeń w handlu alkoholem szefowa MZ przekazała w połowie kwietnia. O rozpoczęcie prac w tym zakresie poprosił sam premier Donald Tusk.

 

Źródło: wprost.pl, 300polityka.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo