Wspieraj wolne media

Wizyta Zełenskiego w Polsce. Podpisano szereg umów w sprawie bezpieczeństwa. Tusk: "W tej walce zawsze możesz na nas liczyć"

3
0
0
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Premier Donald Tusk
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Premier Donald Tusk / Fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Premier Donald Tusk podpisali w poniedziałek w Warszawie ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa. Zełenski podziękował Polsce za jej udział w czerwcowym szwajcarskim szczycie pokojowym.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Premier Donald Tusk podpisali w poniedziałek w Warszawie ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa. Polsko-ukraińska umowa wspomina między innymi o strącaniu nad terytorium Ukrainy rakiet lecących w stronę Polski. Dokument wskazuje na potrzebę rozmów w tej sprawie. 

Tusk przypomniał, że kraje z Sojuszu Północnoatlantyckiego od dłuższego czasu zastanawiają się, jak reagować na rosyjskie ataki rakietowe.

Wydaje się to absolutnie logiczne. Polska była pierwszym krajem, który zaczął z Ukrainą o tym rozmawiać. Potrzebujemy tutaj jednoznacznej współpracy w ramach NATO, ponieważ tego typu akcje wymagają takiej wspólnej odpowiedzialności natowskiej - powiedział Premier Donald Tusk.

Współpraca polsko-ukraińska w zakresie cyberbezpieczeństwa

Ponadto polsko-ukraińska umowa przewiduje także współpracę w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej, obrony cywilnej, działalności wywiadowczej, cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji rosyjskiej.

Zełenski podziękował też Polsce za jej udział w czerwcowym szwajcarskim szczycie pokojowym oraz za wsparcie w procesie akcesji Ukrainy do NATO.

Jestem przekonany, że Ukraina wesprze NATO w zakresie bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Pewnym pokojem jest tylko pokój trwały. Do tego zmierzamy, to jest nieuniknione - stwierdził Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej: Bitwa pod Kłuszynem. Historyczne zwycięstwo Polaków nad Rosjanami. Kreml do dzisiaj świętuje wyzwolenie się spod panowania polskiego

W Polsce powstanie ukraiński legion

Ukraiński polityk przekazał też, że Warszawa i Kijów umówiły się na sformowanie i szkolenie na terenie Polski ukraińskiego legionu. Ma to być formacja złożona z ochotników, która mogłaby umożliwić obywatelom Ukrainy, znajdującym się na terenie Polski.

Legion ukraiński przeszedłby szkolenie w Polsce, zostałby wyposażony i uzbrojony. Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się wstąpić do legionu, będzie mógł podpisać kontrakt z siłami zbrojnymi Ukrainy - wyjaśnił Zełenski.

Źródło: rmf24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo