II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Artyści z całego świata przybyli do Warszawy. Już w sobotę rozstrzygnięcie konkursu

9
0
0
II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych
II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych / Fot. Youtube

W Filharmonii Narodowej w piątek ruszyły finały II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Uczestnicy mają do dyspozycji m.in. fortepiany historyczne z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i kopie instrumentów z epoki.

W piątek o godz. 18.00 rozpoczęły się finały II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Do ostatniego etapu rywalizacji jury zakwalifikowało sześcioro pianistów, w tym dwoje Polaków - Piotra Pawlaka i Kamilę Sacharzewską.

Rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Aleksander Laskowski, powiedział, że wszyscy finaliści wykonają ten sam utwór.

Wszyscy uczestnicy konkursu mogli wybrać jeden z następujących utworów: albo koncert f-moll, albo wariację b-dur „Là ci darem la mano” oraz fantazję a-dur na tematy polskie lub rondo f-dur à la Krakowiak, albo koncert e-moll. Tak się złożyło, że w finale zagrają tylko pianiści, którzy wybrali koncert e-moll, więc dzieło to w czasie finałów konkursu zabrzmi aż sześć razy - mówił rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski.

W finałach zaprezentują się też muzycy z Kanady, Austrii, Stanów Zjednoczonych i Chin. Pianiści wystąpią z "Oh! Orkiestrą". Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w sobotę, z kolei w niedzielę odbędzie się koncert z udziałem wszystkich laureatów.

Czytaj więcej: Kto zaprojektuje odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie? Podano firmę, która zajmie się tym ważnym projektem. Duda: "To czas najwyższy by Warszawa ten stary fragment Warszawy na nowo odzyskała"

I edycja Konkursu Chopinowskiego

Inauguracyjna edycja I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych w klasie fortepianu, która odbyła się w dniach 2-14 września 2018 r. w Warszawie na instrumentach historycznych, którego organizatorem był Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Do udziału w konkursie zakwalifikowano 30 pianistów z 9 krajów. Przesłuchania konkursowe zostały podzielone na dwa etapy, które odbyły się w dniach: 4-6 września oraz 8-10 września, a koncerty finałowe trwały od 12 do 13 września. Konkurs wygrał Polak Tomasz Ritter. Konkurs zakończył 14 września koncert laureatów.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
9
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo