Nowy prezydent Krakowa: Strefa Czystego Transportu nie może wejść w życie 1 lipca
Jedno jest pewne: Strefa Czystego Transportu nie może wejść od 1 lipca tego roku. Nie jesteśmy na to przygotowani technicznie - powiedział nowy prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
- W styczniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił w całości uchwałę Rady Miasta Krakowa o Strefie Czystego Transportu. Strefa miała obejmować całe miasto.
- Od decyzji sądu odwołała się m.in. Fundacja Frank Bold. Wyrok nie jest prawomocny, w związku z czym przyjęta pod koniec 2022 r. uchwała o SCT, która ma wejść w życie 1 lipca, nadal obowiązuje.
- Miszalski: Na pewno trzeba odsunąć w czasie jej wejście, żeby to był bezpieczny termin, a po konsultacjach z mieszkańcami i dyskusji z Zarządem Transportu Publicznego ustalić jej nowe zasady.
- Zobacz także: Policja od lat nie jest w stanie ukrócić procederu narkotykowego w Warszawie
Duże miasta w Polsce chcą wprowadzać tzw. Strefy Czystego Transportu (SCT). Od lipca 2024 r. do centrum Warszawy nie wjadą diesle mające więcej niż 18 lat oraz auta benzynowe mające więcej niż 27 lat.
W styczniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił w całości uchwałę Rady Miasta Krakowa o Strefie Czystego Transportu. Strefa miała obejmować całe miasto.
Od decyzji sądu odwołała się m.in. Fundacja Frank Bold - organizacja wspierana przez Rotschilda, Rockefellera i Boscha. Wyrok nie jest prawomocny, w związku z czym przyjęta pod koniec 2022 r. uchwała o SCT, która ma wejść w życie 1 lipca, nadal obowiązuje.
Prezydent Krakowa: Uchwałę o SCT trzeba odsunąć w czasie
Nowy prezydent Krakowa podczas środowej konferencji prasowej stwierdził, że wejście zapisów w życie, powinny poprzedzić analizy i konsultacje z mieszkańcami. Aleksander Miszalski. zaznaczył, że Rada Miasta może tę uchwałę uchylić lub dokonać w niej zmian, które np. dotyczyłyby kwestii obszaru i terminu obowiązywania.
Na pewno trzeba odsunąć w czasie jej wejście, żeby to był bezpieczny termin, a po konsultacjach z mieszkańcami i dyskusji z Zarządem Transportu Publicznego ustalić jej nowe zasady - powiedział.
SCT w założeniu ma zmniejszyć ilość zanieczyszczeń pochodzących z ruchu drogowego, chodzi głównie o spaliny ze starszych silników diesla.
Czytaj także: "Nie będą nam Niemcy zabraniali wjazdu do Warszawy!". Mentzen mocno o Strefie Czystego Transportu
Miszalski weźmie udział w Marszu Równości
Jak poinformował portal krakow.pl, “prezydent Aleksander Miszalski podjął swoją pierwszą decyzję dotyczącą patronatu – będzie to patronat nad Marszem Równości”, który odbędzie się w Krakowie 18 maja.
W piśmie do organizatorów imprezy - Stowarzyszenia “Queerowy Maj” - Miszalski zaznaczył, że “prezydenckie poparcie w tym roku ma wyjątkową rangę, przede wszystkim z racji jubileuszu dwudziestolecia Marszu”.
Jeśli Państwo pozwolicie, będzie dla mnie ogromną przyjemnością udział w tegorocznej edycji Marszu - napisał.
Źródło: dorzeczy.pl