Ubóstwo mieszkaniowe w Polsce. Niepokojący trend wśród deweloperów. GUS: "Spada liczba nowych inwestycji"
Na polskim rynku mieszkaniowym tak źle nie było od dawna. Deweloperzy coraz częściej narzekają na wysokie ceny materiałów budowlanych. Polski rząd planuje rozwiązać ten problem.
- Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, tak źle na rynku mieszkaniowym w Polsce nie było od dawna.
- Deweloperzy podkreślają, że obecna sytuacja związana jest m.in. z rosyjską agresją na Ukrainie.
- Polski rząd proponuje wdrożyć pewne rozwiązania, które miałyby poprawić sytuację na rynku.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, deweloperzy ostrożnie podchodzą do planowania nowych inwestycji. Według nowych danych niepokojąco spada liczba nowych inwestycji budowlanych.
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w lutym 2023 r., spadła o 39,4 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 14,5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.
Wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki nie ma optymistycznych nadziei dla polskiego rynku mieszkaniowego. Jego zdaniem jeszcze długo należy poczekać na wzrost zainteresowania rynkiem deweloperskim
W 2023 roku spadek nadal będzie się pogłębiał. Na cały 2023 r. zakładamy, że rozpoczniemy istotnie mniej mieszkań, niż rozpoczęliśmy w 2022 roku - powiedział Konrad Płochocki.
W 2022 r. w Polsce rozpoczęto o 1/3 inwestycji mieszkaniowych mniej niż w 2021 roku. Wysokie ceny mieszkań wynikają m.in. z rosnących cen materiałów budowlanych. Te w lutym rok do roku podrożały średnio o 20 procent. Do tego dochodzą rosnące koszty pracy i drożejące kredyty inwestycyjne. To zniechęca deweloperów do rozpoczynania nowych budów.
Musimy mierzyć się z kilkunastoma procentami oprocentowania rocznego. Firmy nie rozpoczynają nowych budów. Oczekiwania klientów, że na pewno nie będzie drożej, a najlepiej, żeby było taniej, sprawią, że biznesplany tego nie wytrzymają – zauważył wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich
Czytaj więcej: Inflacja w Polsce. Zdecydowana większość społeczeństwa z kłopotami finansowymi
Rządowe plany na poprawę sytuacji
Popyt na rynku mieszkań hamują także wysokie raty kredytów i niska zdolność kredytowa Polaków. Według Biura Informacji Kredytowej w lutym udzielono o ponad połowę mniej kredytów hipotecznych niż przed rokiem. Wartość kredytów spadła o prawie 60 procent.
Wysokie stopy procentowe są hamujące, ludzie nie chcą spłacać wysokich stóp. W drugiej części roku liczymy, że stopy procentowe będą się obniżały - zapowiedział Piotr Uściński.
Polakom planującym zakup własnego mieszkania pomóc ma rządowy projekt ustawy wprowadzającej 2-procentowy kredyt na mieszkanie.
Liczymy na to, że produkcja w zakresie mieszkań ruszy, dlatego że przygotowaliśmy dobry program pierwsze mieszkanie, który pobudzi zainteresowanie zakupem pierwszego mieszkania - zauważył wiceminister rozwoju i technologii.
W połowie kwietnia projekt trafi do prac Sejmu. Jeszcze w tym roku z programu skorzysta 10 tys. osób. Dla porównania w 2021 r. udzielono ponad 250 tys. kredytów hipotecznych.
Źródło: radiomaryja.pl