Niemiecka gazeta: Kto mówi dziś o "polskiej gospodarce", ma na myśli cud gospodarczy
Polska jest na dobrej drodze, aby stać się największym producentem baterii do samochodów elektrycznych w Europie - pisze niemiecki dziennik "Die Tageszeitung".
- Gazata przypomina, że w 2020 roku Polska awansowała na piątego najważniejszego partnera handlowego Niemiec na świecie. Nasze kraje ustanowiły także nowy rekord handlowy w wysokości ponad 167 mld euro.
- Nasz kraj ma wykwalifikowanych pracowników, dlatego niemieccy i międzynarodowi inwestorzy inwestują w Polsce.
- "TAZ" zauważa jednak, że małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż zbyt niewiele inwestują we własne innowacje i rozwój, mimo dużego potencjału inwestycyjnego w naszym kraju.
Gazeta przeprowadziła rozmowę z dyrektorem Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK) w Warszawie, Larsem Gutheilem.
Kto mówi dziś o “polskiej gospodarce”, ma na myśli cud gospodarczy, udaną zmianę systemową z gospodarki planowej i niedoboru na społeczną gospodarkę rynkową - ocenił dyrektor.
“TAZ” twierdzi, że rosnące znaczenie mają takie ośrodki gospodarcze w Polsce, jak Wrocław, Poznań czy Kraków. O stolicy Małopolski pisze jako o polskiej Dolinie Krzemowej, a o Warszawie jako “polskim mieście boomu”.
Niemiecka gazeta przypomina, że choć przeszło to w dużej mierze niezauważone przez opinię publiczną, to w 2020 roku Polska awansowała na piątego najważniejszego partnera handlowego Niemiec na świecie. Nasze kraje ustanowiły także nowy rekord handlowy w wysokości ponad 167 mld euro.
Wykwalifikowani pracownicy
Larsa Gutheil twierdzi, że w Polsce jest masa wykwalifikowanych pracowników, inżynierów i ekspertów IT, dlatego niemieccy i międzynarodowi inwestorzy inwestują w Polsce. Nie chodzi już zatem o niskie płace.
Coroczne badania gospodarcze AHK pokazują, że poziom kształcenia na polskich uniwersytetach i uczelniach technicznych cieszy się bardzo dobrą opinią, podobnie jak dualne kształcenie zawodowe. Kolejnym pozytywnym czynnikiem jest wysoki poziom motywacji wśród pracowników - czytamy.
Niemieckie firmy inwestują w Polsce
“TAZ” zauważa jednak, że małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż zbyt niewiele inwestują we własne innowacje i rozwój, mimo dużego potencjału inwestycyjnego w naszym kraju. Wykorzystują to więc ich partnerzy z Niemiec.
Niemieckie firmy zainwestowały m.in. w koncern farmaceutyczny Bayer, który niedawno utworzył w Warszawie “cyfrowy hub” z 600 specjalistami IT.
Nie w Indiach, ale w Polsce! - podkreślił cytowany przez “TAZ” Lars Gutheil.
Za interesującą szef AHK uważa także rozpoczętą właśnie współpracę między koncernem BASF Polska a Politechniką Śląską w Katowicach. Ma ona dotyczyć projektów z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Innym przykładem jest zapowiedziana fabryka Mercedesa, która ma powstać w Jaworznie za 1,3 miliarda euro.
Jak powiedział szef AHK, “Polska znajduje się na najlepszej drodze, aby stać się w Europie najważniejszym miejscem produkcji związanej z e-mobilnością. Obecnie w naszym kraju istnieje ponad 60 zakładów produkujących baterie do samochodów elektrycznych.
Źródło: dw.com