Zbezczeszczono krzyże represjonowanych Polaków na Białorusi. "Siedźcie na Kresach, lachy!"

2
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. X/Bielsat_pl

Krzyże upamiętniające polskie ofiary NKWD w Kuropatach na obrzeżach Mińska, stolicy Białorusi, zostały zbezczeszczone. Pojawiły się na nich napisy w języku rosyjskim.

W poniedziałek 2 października grupa wiernych udała się do Kuropat na obrzeżach Mińska, aby pomodlić się za ofiary stalinowskich represji, które zostały tam rozstrzelane. Na miejscu okazało się, że część krzyży została zbezczeszczona - pojawiły się na nich obraźliwe napisy.

“Siedźcie na Kresach, lachy!”

Portal Katolik.info podał, że na krzyżu pisarza Wacława Łastouskiego, rozstrzelanego przez sowietów w 1938 roku, wandal zamieścił słowo w języku rosyjskim “upiór”. Natomiast na tym upamiętniającym polskich oficerów napisano: “Siedźcie na Kresach, lachy! Pamiętajcie o pniach katorskich…”.

Według portalu, akty wandalizmu mogą być związane z nadchodzącą rocznicą Nocy Rozstrzelanych Poetów, która przypada z 29 na 30 października. W tym czasie w 1937 r. w podziemiach mińskiego więzienia NKWD zamordowano ponad 130 przedstawicieli białoruskiej elity intelektualnej.

Czytaj także: Głosowanie zmian w unijnych traktatach. Konfederacja ostrzega

250 tys. ofiar represji stalinowskich

Kuropaty są jednym z co najmniej siedmiu lokalizacji masowych grobów ofiar represji z czasów sowieckich w Mińsku i jego okolicach. Zbiorowe mogiły znajdują się w lesie na północnych obrzeżach miasta.

W Kuropatach może spoczywać nawet do 250 tys. ofiar represji stalinowskich, w tym Polacy. Polscy badacze przekonują, że to m.in. tam trzeba szukać grobów nieodnalezionej dotąd części polskich oficerów, ofiar zbrodni katyńskiej z wiosny 1940 roku.

Źródło: katolik.life, wpolityce.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo