Wspieraj wolne media

Prokuratura cofa akt oskarżenia przeciwko Nergalowi. Nie odpowie za znieważanie godła

3
0
2
Nergal
Nergal / Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Prokuratura cofa akt oskarżenia przeciwko Adamowi D. “Nergalowi” i dwóm innym osobom odpowiadającym za znieważenie godła Rzeczypospolitej Polskiej - poinformował mec. Bartosz Lewandowski.

  • Proces przed sądami w Gdańsku dotyczył materiałów promujących trasę koncertową zespołu Behemoth pod hasłem “Rzeczpospolita Niewierna”, która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 roku.
  • Na plakacie promującym tę trasę, został przedstawiony biały orzeł bez korony. Zamiast niej, z głowy ptaka wyrastały rogi diabła.
  • Zdaniem prokuratury “oskarżeni korzystali z prawa do wolności wypowiedzi”.
  • Zobacz także: Postępowy Paryż. Drag queens niosły ogień olimpijski. Nagranie obiegło sieć

Proces przed sądami w Gdańsku dotyczył materiałów promujących trasę koncertową zespołu Behemoth pod hasłem “Rzeczpospolita Niewierna”, która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 roku. Nergal, grafik Rafał Wechterowicz oraz prowadzący stronę internetową i sklep zespołu - Maciej Gruszka zostali oskarżeni przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku o znieważenie polskiego godła.

Orzeł z rogami diabła

Na plakacie promującym tę trasę, został przedstawiony biały orzeł bez korony. Zamiast niej, z głowy ptaka wyrastały rogi diabła. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż, a cała grafika była umieszczona na czerwonym tle.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała o wycofaniu aktu oskarżenia przeciwko Adamowi “Nergalowi” Darskiemu i dwóm innym osobom. Tłumaczy, że “oskarżeni korzystali z prawa do wolności wypowiedzi”.

Czytaj także: Nie wpuścił posłanek KO do strefy zamkniętej przy granicy. Policjant usłyszał zarzuty

Prokuratura wycofała akt oskarżenia 

Ponownie wykonana analiza materiału dowodowego oraz zarzutów aktu oskarżenia doprowadziła do wniosku, że oskarżeni korzystali z prawa do wolności wypowiedzi, gwarantowanej wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej normami art. 54 ust 1 Konstytucji, art. 10 ust 1 i 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, art. 19 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, art. 17 i 19 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych - czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Wskazano, że “ugruntowana linia orzecznicza Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazuje, że prawo swobody wypowiedzi zezwala każdemu obywatelowi na głoszenie nie tylko takich poglądów, które z uwagi na ich treść i formę są odbierane przychylnie lub neutralnie, ale także na głoszenie takiego przekazu, który część społeczeństwa może oburzać, razić czy wręcz niepokoić i prowokować do dyskusji”.

Mec. Bartosz Lewandowski poinformował, że w sprawę zaangażowany był Instytut Ordo Iuris.

Źródło: x.com, gov.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo