Polskie Radio rezygnuje z Mszy świętej dla marynarzy. Oburzająca odpowiedź strony rządzącej. "To rugowanie przejawów religijności z życia publicznego"
Na morzach i oceanach pływa ponad 30 tys. polskich marynarzy i rybaków. Każdy z nich, dzięki publicznemu nadawcy, mógł uczestniczyć w transmitowanej co niedzielę Mszy świętej. Transmisję z kościoła pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej w Gdańsku od lat zapewniało Polskie Radio. Żeglarze podkreślają, że dzięki temu mogli spełniać swoje potrzeby duchowe.
- Na morzach i oceanach pływa ponad 30 tys. polskich marynarzy i rybaków.
- Transmisję z kościoła pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej w Gdańsku od lat zapewniało Polskie Radio.
- Teraz władze Donalda Tuska zamierzają zlikwidować tę transmisję.
- Zobacz także: Sędzia poinformował Bodnara o swojej rezygnacji. Pisze o "presji politycznej". Woś opublikował pismo
Na morzach i oceanach pływa ponad 30 tys. polskich marynarzy i rybaków. Każdy z nich, dzięki publicznemu nadawcy, mógł uczestniczyć w transmitowanej co niedzielę Mszy św. Transmisję w kościele pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej w Gdańsku od lat zapewniało Polskie Radio. Żeglarze podkreślają, że dzięki temu mogli spełniać swoje potrzeby duchowe.
To było w kameralnej atmosferze i to wszystko było bardzo uroczyste z nastrojem duchowym - powiedział emerytowany kapitan żeglugi wielkiej Piotr Spychała.
Jak poinformowało Radio Maryja, publiczny nadawca zamierza zrezygnować z transmisji Mszy świętej z początkiem sierpnia. Komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oczekuje wyjaśnień. Niestety ani na pierwszym posiedzeniu komisji – 11 lipca, ani – 23 lipca, nie stawił się żaden przedstawiciel Polskiego Radia. Nadawca skierował do komisji pismo, w którym decyzję umotywował względami ekonomicznymi.
To jest oczywiście kłamstwo, bo to nie kwestie ekonomiczne, tylko kwestie ideologiczne tego rządu i większości jego ministrów - zaznaczył dr Piotr Gawryszczak.
Czytaj więcej: Kościół Katolicki potrzebuje reformy? Niemiecki duchowny nawołuje o pokój. Kard. Walter Brandmuller: "Zakończmy spór liturgiczny"
Oburzająca odpowiedź strony rządzącej
Ze strony koalicji rządzącej słyszymy, że w dobie nowoczesnych technologii transmisja Eucharystii dla słuchaczy z zagranicy nie ma uzasadnienia.
Dzisiaj mamy sytuację, że Polskę opanowali hunowie. Ci „Nitrasowi opiłowywacze” katolików. Ludzie, którzy na każdym kroku za cel postawili sobie likwidację wszelkiego rodzaju symboli religijnych, chrześcijaństwa, które od wieków jest z nami związane” – mówił Marek Gróbarczyk, poseł PiS, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w latach 2015-2020.
Transmisję z Mszy świętej zapoczątkowano dzięki Porozumieniom Sierpniowym. Msza święta dla marynarzy i rybaków transmitowana jest od 1981 roku.
Nikt z komunistów wówczas nie podniósł ręki na tę Mszę św. i nie przyszło mu do głowy, żeby wysuwać kuriozalne argumenty o jakichś kosztach, bo tak naprawdę w mojej ocenie to jest ideologiczna walka. To jest rugowanie wszelkiego rodzaju przejawów religijności z życia publicznego - podkreślił Krzysztof Dośla.
Źródło: radiomaryja.pl, opoka.org.pl