Wspieraj wolne media

Prezes Ordo Iuris pisze o wymarzonym TVP. "Z zachowaniem równowagi różnych sił"

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Marzy mi się inny owoc sporu o media publiczne niż likwidacja lub polityczne zawłaszczanie przez plemiona - napisał prezes Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski.

  • Nadal ciągnie się konflikt o władzę nad mediami publicznymi. W środę minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP.
  • Kwaśniewski napisał w mediach społecznościowych, że marzy mu się “okrągły stół, przy którym wypracowywany jest «Kodeks dobrych praktyk mediów publicznych» wraz z «Zadaniami misji mediów publicznych».
  • Prezes Ordo Iuris: Do tego stały wskaźnik budżetowy na ich utrzymanie. Potwierdzenie, że główną rolą TVP i PR jest misja kulturotwórcza i informacyjna.
  • Zobacz także: Likwidacja TVP. Prawnik Mikołaj Drozdowicz: Ta uchwała ma na celu obejście prawa

Nadal ciągnie się konflikt o władzę nad mediami publicznymi. W środę minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP. Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski stwierdził, że decyzja ta jest bezprawna

Jerzy Kwaśniewski napisał w mediach społecznościowych, że marzy mu się “okrągły stół, przy którym wypracowywany jest «Kodeks dobrych praktyk mediów publicznych» wraz z «Zadaniami misji mediów publicznych».

“Kulturotwórcza i informacyjna rola TVP”

Do tego stały wskaźnik budżetowy na ich utrzymanie. Potwierdzenie, że główną rolą TVP i PR jest misja kulturotwórcza i informacyjna. Z zachowaniem równowagi różnych sił. Z obecnością Kościoła. Ze wsparciem kultury narodowej i polityki historycznej. To, czego nie zapewnią nam media komercyjne w obcych rękach - napisał na platformie X (dawniej Twitter) prezes Ordo Iuris.

Czytaj także: Zakończyła się kontrola poselska w PAP. Czarnek: Spotkaliśmy się z likwidatorem

Walka o media publiczne 

Wcześniejsza decyzja ministra kultury o odwołaniu prezesów TVP, Polskiego Radia i PAP wywołała trzęsienie ziemi w mediach publicznych. Niedługo potem przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3. Do siedziby Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza weszły władze wskazane przez nowy rząd oraz anonimowi mężczyźni. Doszło do przepychanek z obecnymi w środku politykami Zjednoczonej Prawicy.

Wielu polityków i ekspertów mówi o tym, że działania rządu Donalda Tuska, w ramach których do mediów publicznych delegowano nowe zarządy, są niezgodne z prawem.

Prezydent Andrzej Duda, który zawetował ustawę okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 mld zł na media publiczne, powiedział, że doszło do “rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa”.

Źródło: x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo