Fundacja Grupa Proelio przeciwko zmuszaniu szpitali do dokonywania aborcji
NFZ na podstawie rozporządzenia minister Zdrowia Izabeli Leszczyny nakłada na szpitale kary za odmowę dokonania aborcji. Fundacja Grupa Proelio apeluje do prezydenta oraz posłów o skierowanie go do Trybunału Konstytucyjnego.
- Ministerstwo Zdrowia zobowiązało placówki medyczne, które mają umowę z NFZ, do takiego organizowania pracy, by przynajmniej jeden z lekarzy dokonywał aborcji.
- W czerwcu NFZ nałożył już 550 tys. złotych kary na Pabianickie Centrum Medyczne za to, że szpital wstrzymał się z dokonaniem aborcji.
- Fundacja Grupa Proelio: Rozporządzenie oznacza nie tylko łamanie sumień Dyrektorów Szpitali oraz personelu medycznego, ale służy też do pozaprawnego wprowadzania „aborcji na życzenie” pod pozorem troski o zdrowie psychiczne kobiet.
- Zobacz także: Brytyjską nauczycielkę spotkała sprawiedliwość. Zaszła w ciążę ze swoim uczniem. Teraz trafi do więzienia
Ministerstwo Zdrowia zobowiązało placówki medyczne, które mają umowę z NFZ, do takiego organizowania pracy, by przynajmniej jeden z lekarzy dokonywał aborcji.
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej weszła w życie pod koniec maja.
W czerwcu NFZ nałożył już 550 tys. złotych kary na Pabianickie Centrum Medyczne za to, że szpital wstrzymał się z dokonaniem aborcji.
Pozaprawne wprowadzanie "aborcji na życzenie"
Rozporządzenie Minister Zdrowia oznacza nie tylko łamanie sumień Dyrektorów Szpitali i całego personelu medycznego, na których jest wywierana presja, by zabijali nienarodzone dzieci, ale jednocześnie służy do pozaprawnego wprowadzania “aborcji na życzenie” na podstawie stwierdzenia rzekomego zagrożenia dla zdrowia psychicznego matki. Wszystkie przypadki poddane kontroli NFZ dotyczyły takich spraw - stwierdziła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik i prezes Fundacji Grupa Proelio, cytowana przez KAI.
Zwróciła również uwagę, że w Instytucie Centrum zdrowia Matki Polki zakwestionowano dwie odmowy aborcji z marca 2023 roku. W obydwu przypadkach, wskazaniem do zabicia dziecko miało być rzekome zagrożenie dla zdrowia psychicznego matki. Instytut poprosił o opinie ekspertów z łódzkiego szpitala psychiatrycznego. Specjaliści nie podtrzymali opinii, z którymi pacjentki się zwróciły.
Nie przeszkadza to rządowi w ściganiu tego szpitala - zaznaczyła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.
Czytaj także: Projekty aborcyjne coraz bliżej. "Nagłe przyspieszenie prac"
Sprzeciw wobec zmuszania szpitali do dokonywania aborcji
Fundacja Grupa Proelio przygotowała apel do prezydenta Andrzeja Dudy i grupy posłów, w którym prosi o skierowanie rozporządzenia zmuszającego szpitale do dokonywania aborcji do Trybunału Konstytucyjnego. Podpisało się pod nim już 24 tysiące osób.
Petycję można podpisać tutaj.
Źródło: ekai.pl