Wspieraj wolne media

Zamieszanie wokół wydatków na obronność. Zapałowski: "Myślę, że te cięcia nie będą utrzymane"

0
0
2
Poseł Konfederacji Andrzej Zapałowski
Poseł Konfederacji Andrzej Zapałowski / Fot. TVMN

W czwartek gościem redaktora Olivera Pochwata w programie TV Media Narodowe "Temat Dnia" był poseł Konfederacji Andrzej Zapałowski. Skomentował on czwartkowe zamieszanie wokół wydatków na obronność.

Jak wynika z dokumentów przedstawionych przez "TV Republikę", Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza ograniczyć wydatki na obronność o 25 proc. tj. ok. 57 mld złotych w latach 2025–2028. Szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła, w liście do MON negatywnie zaopiniował propozycje rządowe.

Oburzenia sytuacją nie kryje też były minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Na platformie X podał, że według dokumentu obniżenie wydatków na obronność będzie się rozkładało następująco:

  • o 9% w 2025 r. 
  • o 11% w 2026 r. 
  • o 30% w 2027 r. 
  • o 44% w 2028 r. 

Zamieszanie wokół wydatków na obronność

Na te doniesienia i komentarz posła PiS Mariusza Błaszczaka postanowił zareagować Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaprzeczył on informacjom pokazanych w "TV Republika", zaznaczając, że wydatki na obronność wzrosną o 10 proc. w porównaniu z tegorocznym budżetem.

Szanowni Państwo, to o czym pisze dzisiaj poseł Mariusz Błaszczak to kłamstwo. Według naszych planów wydatki na obronność wzrosną o conajmniej 10% w porównaniu do tegorocznego budżetu. Proszę nie powtarzać kłamstw i nie opierać się na niejasnych źródłach. Nasi przeciwnicy, szczególnie na wschodzie, tylko na to czekają - napisał Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

O tę kwestię przedstawicieli Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zapytał dziennikarz "TV Republika". 

Czy mamy rozumieć, że MON wysłał do Sztabu Generalnego pismo dotyczące planów zmniejszenia wydatków na Centralny Plan Rzeczowy? - pytał podczas konferencji prasowej dziennikarz TV Republika.

Odpowiedzi udzielił mu gen. brygady Sławomir Kozicki, który wyjaśnił, że jak na razie nie można mówić o limitach wydatków, gdyż te muszą zostać najpierw przyjęte przez MON.

Nie mówimy jeszcze o limitach. Limity dopiero będą przyjęte po otrzymaniu z Ministerstwa Finansów limitu wydatków obronnych. Wtedy będziemy mogli mówić o kwotach przyjętych do planowania budżetowego w MON, a następnie czy uzyskają akceptację Rady Ministrów w kształcie projektu ustawy budżetowej na rok 2025 - wyjaśnił gen. Sławomir Kozicki.

Następnie generał wyjaśnił, że dokument ten to projekt wytycznych, gdzie przyjęto pewne szacunki, które mają być wyższe niż w bieżącym roku.

Sztab Generalny właśnie potwierdził na konferencji prasowej, że taki projekt - przewidujący cięcia wydatków - do nich trafił z MON - napisał Radosław Fogiel.

Czytaj więcej: Portal TVP.info skrytykował Donalda Tuska. Szybko naprawił swój błąd

Zapałowski o zamieszaniu w resorcie obrony

W czwartek gościem redaktora Olivera Pochwata w programie TV Media Narodowe "Temat Dnia" był poseł Konfederacji Andrzej Zapałowski. Skomentował on czwartkowe zamieszanie wokół wydatków na obronność.

Okazuje się, że podatek VAT od funduszu, z którego mają zostać sfinansowane, ma być potrącony z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Te pieniądze zostaną przekierowane do Ministerstwa Finansów, jako element płatności VAT - zauważył Andrzej Zapałowski.

Jego zdaniem polskie społeczeństwo nie dopuści, aby budżet resortu obrony był mniejszy niż dotychczas.

Myślę, że społeczeństwo wymusi, że te cięcia nie będą utrzymane - stwierdził poseł Konfederacji.

Cały wywiad z Andrzejem Zapałowskim można obejrzeć na platformie Facebook, Banbye oraz na kanałach telewizyjnych i aplikacji TV Media Narodowe. 

Źródło: tvmn.pl, facebook.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo