Wspieraj wolne media

Górnictwo odkrywkowe niszczy Indonezję? Mapy satelitarne nie są optymistyczne. Nierozsądne wydobycie odkrywkowe zrujnował azjatycki kraj

0
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Organizacja do spraw ochrony środowiska The ThreeMap opublikowała raport ze zdjęciami satelitarnymi Indonezji. Nierozsądna działalność wydobywcza spowodowała utratę 721 tys. ha lasów. Przedstawione w raporcie obrazy pochodzą z dwóch satelitów z programu Landsat.

Organizacja do spraw ochrony środowiska The ThreeMap opublikowała raport ze zdjęciami satelitarnymi Indonezji. Przedstawione w raporcie obrazy pochodzą z dwóch satelitów, natomiast dane zamieszczone w dokumencie pochodzą z 20 lat amerykańskiego programu obserwacji powierzchni Ziemi - Landsat.

Okazało się, że nierozsądna działalność wydobywcza w tym szyby górnicze, instalacje przetwórcze, miejsca składowania odpadów i drogi spowodowała utratę 721 tys. ha lasów. 

Wylesienie ponad połowy terenów było skutkiem górnictwa węgla kamiennego, które zdecydowanie wyprzedziło kopalnie złota, cyny i niklu.

Czytaj więcej: Nowy program dopłat do zakupu rowerów elektrycznych. Nawet 5 tys. złotych

Bajkowy Las Reinhardswald przeznaczony do wycinki

Las Reinhardswald to ulubione miejsce spacerów i trekkingu mieszkańców Hesji. Na początku XIX wieku lasów było tu więcej, w tym rosnących gęsto starych dębów i buków. Swymi konarami mogły sięgać wysoko, zamykać dostęp światła.

W filmie "Nieustraszeni bracia Grimm" między innymi z Monicą Bellucci, Heathem Ledgerem i Mattem Damonem, to las zaczarowany, bo drzewa potrafią się tu pojawiać i znikać. 

Jednakże, czar pięknej krainy pękł w 2022 r., gdy władze północnej Hesji zatwierdziły budowę farmy wiatrowej składającej się z co najmniej osiemnastu turbin wiatrowych o wysokości 240 metrów. Mają one stanąć w pasie biegnącym przez Reinhardswald, co wywołało spore wątpliwości. Wielkie wiatraki nie mobilizują ludzi, chociaż baśniowy las ma ucierpieć i to mocno.

Zwolennicy farm wiatrowych argumentują, że pod inwestycje przeznaczone będą głównie ugory i obszary lasów iglastych, które zostały zniszczone przez burze, powodzie lub upały. Warto tutaj zauważyć, że rzeczywiście lasy sosnowe i świerkowe pozostają "martwe" i nie posiadają na swoich koronach świeżych igieł.

Mimo tego powstała już inicjatywa "Windpark-Reinhardswald-dagegen", która ma zatrzymać wycinkę zwłaszcza tych starych, rozłożystych dębów, które w lesie stanowią punkt wycieczek ludzi. Do nich prowadzą trasy wędrówkowe i rowerowe.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo