Czarnek: Kontrola poselska w PAP się zakończyła. "Cały ten stan likwidacji jest nadużyciem prawa ze strony Sienkiewicza"
Zakończyła się kontrola poselska w Polskiej Agencji Prasowej. Poinformował o tym Przemysław Czarnek. Po ponad tygodniu politycy Zjednoczonej Prawicy opuszczają budynek PAP.
- Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz “odwołał”prezesa Polskiej Agencji Prasowej Wojciecha Surmacza ze stanowiska, jego miejsce zajął Marek Błoński.
- Przemysław Czarnek powiedział, że w czwartek rano grupa polityków Prawa i Sprawiedliwości i Suwerennej Polski spotkała się z likwidatorem PAP, wskazanym przez Sienkiewicza.
- Czarnek: Cały ten stan likwidacji jest nadużyciem prawa ze strony ministra Sienkiewicza.
- Zobacz także: Rzecznik Praw Obywatelskich zabrał głos ws. przejęcia mediów publicznych. Apeluje do Sienkiewicza
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz “odwołał”prezesa Polskiej Agencji Prasowej Wojciecha Surmacza ze stanowiska, jego miejsce zajął Marek Błoński. Wielu ekspertów mówi o bezprawnej decyzji nowego ministra. Surmacz twierdzi, że nadal jest pełnoprawnym prezesem zarządu PAP.
Spotkanie z likwidatorem PAP
Posłowie PiS od ponad tygodnia pełnią “dyżury” w budynkach mediów publicznych. Minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział, że w czwartek rano grupa polityków Prawa i Sprawiedliwości i Suwerennej Polski spotkała się z likwidatorem PAP, wskazanym przez Sienkiewicza.
Spotkanie z Markiem Błońskim było spokojne i merytoryczne. Okazał dokument, na podstawie którego jest dziś likwidatorem. Odpowiedział na wszystkie pytania, które zadaliśmy. I wynika z tego bardzo ciekawy, dość skandaliczny obraz - cały ten stan likwidacji jest nadużyciem prawa ze strony ministra Sienkiewicza - powiedział Czarnek w rozmowie z Radiem Wnet.
Zakończenie kontroli poselskiej
Dodał, że Błoński potwierdził, że według jego wiedzy PAP nie ma żadnych problemów finansowych.
Kontrola poselska w PAP się zakończyła. Decyzję podjęliśmy o godz. 06:00 rano. Przed godz. 08:00 skomunikowaliśmy się władzami klubu - poinformował Czarnek.
Czytaj także: Dziennikarz znany z TVP Info wraca do pracy w Telewizji Republika. Będzie miał co najmniej dwa programy
Walka o media publiczne
27 grudnia minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował o postawieniu TVP, Polskiego Radia oraz PAP w stan likwidacji “w związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych”.
Jego wcześniejsza decyzja o odwołaniu prezesów TVP, Polskiego Radia i PAP wywołała trzęsienie ziemi w mediach publicznych. Niedługo potem przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3. Do siedziby Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza weszły władze wskazane przez nowy rząd oraz anonimowi mężczyźni. Doszło do przepychanek z obecnymi w środku politykami Zjednoczonej Prawicy.
Wielu polityków i ekspertów mówi o tym, że działania rządu Donalda Tuska, w ramach których do mediów publicznych delegowano nowe zarządy, są niezgodne z prawem.
Źródło: wnet.fm, dorzeczy.pl