Wspieraj wolne media

Co myślą Rosjanie o rozpoczęciu negocjacji z Ukrainą? Putin postawił warunki. Kijów nie zamierza ich spełnić

0
0
2
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin / Fot. PAP/EPA/SERGEY GUNEEV

Rosyjska pozarządowa organizacja Centrum Lewady przeprowadziła ankietę, z której wynika, że 58 proc. obywateli Rosji popiera ideę prowadzenia rozmów pokojowych. Prezydent Rosji Władimir Putin od pewnego czasu wykazuje chęć wznowienia negocjacji.

  • Rosyjska pozarządowa organizacja Centrum Lewady przeprowadziła ankietę w sprawie wojny na Ukrainie.
  • Z ich badania wynika, że większość Rosjan popiera wznowienie negocjacji pokojowych.
  • Ponadto od pewnego czasu Prezydent Rosji Władimir Putin podkreśla otwartość na takie rozmowy.
  • Zobacz także: Muzeum II WŚ. W miejscu gdzie dotychczas był Witold Pilecki jest hydrant

Rosyjska pozarządowa organizacja Centrum Lewady przeprowadziła ankietę, z której wynika, że 58 proc. obywateli Rosji popiera ideę prowadzenia rozmów pokojowych. Ostatni raz rekordowe wskaźniki wsparcia dla negocjacji pokojowych odnotowano w listopadzie 2023 i październiku 2022 roku - wynosiły one po 57 proc.

Niestety rosyjskie społeczeństwo popiera również działania rosyjskiej armii okupacyjnej na terytorium Ukrainy. Ogółem 77 proc. respondentów popiera działania wojska, a 17 proc. ich nie popiera.

Putin jest gotowy na wznowienie negocjacji pokojowych?

Warto zauważyć, że Prezydent Rosji Władimir Putin od pewnego czasu wykazuje chęć wznowienia negocjacji pokojowych. W czwartek po raz kolejny podkreślił swoje stanowisko, zaznaczając, że rozmowy mogą być kontynuowane w oparciu o porozumienie stambulskie.

Równocześnie Putin postawił Kijowowi ultimatum. Ukraina powinna zrezygnować z obwodów zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego. Strona ukraińska wielokrotnie podkreślała, że nie zgodzi się na ultimatum Moskwy.

Czytaj więcej: Partia Pracy Keira Starmera odniosła miażdżące zwycięstwo w wyborach

Orban rozmawia z dwiema stronami wojny

Premier Węgier Viktor Orban przybył w piątek do Moskwy, aby spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ten ruch spotkał się z ostrą krytyką ze strony przywódców Unii Europejskiej.

W ramach swojej misji pokojowej premier Viktor Orban przybył do Moskwy. Szef rządu spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował sekretarz prasowy Viktora Orbana Bertalan Havasi, którego cytują w piątek rosyjskie agencje prasowe.

Orban jest jedynym przywódcą z UE, oprócz kanclerza Austrii Karla Nehammera, który spotkał się twarzą w twarz z Władimirem Putinem od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Do takiego spotkania doszło w 2023 roku w Pekinie. Tym razem węgierski premier zdecydował się na podróż do Rosji.

Misja #pokój jest kontynuowana. Drugi przystanek: Moskwa - napisał Viktor Orban.

Przypomnijmy, że Orban niespodziewanie we wtorek złożył wizytę w Kijowie, dzień po tym, jak Węgry zaczęły (na pół roku) przewodniczyć Unii Europejskiej. Rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na temat ewentualnego zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów pokojowych. 

Źródło: dorzeczy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo