Wspieraj wolne media

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy coraz bardziej osłabieni. Vox dołączyło do frakcji Orbana. Meloni w poważnych tarapatach

0
0
14
Lider VOX Santiago Abascal
Lider VOX Santiago Abascal / Fot. Youtube/VOX Espana

Premier Węgier ogłosił w niedzielę w Wiedniu plany utworzenia nowego sojuszu politycznego pod nazwą Patrioci dla Europy. Grupa zrzesza prawicową Fidesz, austriacką Partię Wolności Austrii oraz czeski ruch ANO. W piątek do tej grupy dołączył hiszpański VOX.

Premier Węgier ogłosił w niedzielę w Wiedniu plany utworzenia nowego sojuszu politycznego pod nazwą Patrioci dla Europy. Grupa zrzesza prawicową Fidesz, austriacką Partię Wolności Austrii (FPÖ) Herberta Kickla oraz ruch ANO (Akcja Niezadowolonych Obywateli) byłego premiera Czech Andreja Babisza. W poniedziałek dołączyło do nich portugalskie ugrupowanie Chega. 

Do grupy może dołączyć również delegacja francuskiego Zjednoczenia Narodowego Maine Le Pen oraz włoska Liga, na czele której stoi wicepremier Matteo Salvini. 

VOX rozstaje się z Giorgią Meloni

Prawicowa hiszpańska partia VOX jednak opuszcza grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, aby dołączyć do potencjalnej nowej formacji kierowanej przez partię Viktora Orbana.

Vox dołączyło do frakcji Orbana. Bardzo duży cios w ECR. Jeśli Orban przejmie jeszcze inne partie to może doprowadzić to do rozłamu w ECR i wymusić na Meloni oraz innych partiach do wyboru między dołączeniem do Orbana lub marginalizacją, albo błaganiem o wejście do EPP - przekazał Jakub Ropenga.

Lider VOX Santiago Abascal wyjaśnił, że jego ugrupowanie od dłuższego czasu pracuje nad współpracą wszystkich sił konserwatywnych w jednej dużej grupie. 

W tej kadencji będziemy częścią platformy Patrioci dla Europy, która stara się zjednoczyć jak największą liczbę sił patriotycznych i suwerennych. VOX od dłuższego czasu pracuje nad współpracą wszystkich tych sił, nad możliwym utworzeniem dużej grupy - wyjaśnił lider VOX Santiago Abascal.

Czytaj więcej: Partia Pracy Keira Starmera odniosła miażdżące zwycięstwo w wyborach

Co zrobi Prawo i Sprawiedliwość?

Prawo i Sprawiedliwość pozostaje we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w Parlamencie Europejskim. Wcześniej media donosiły, że PiS może dołączyć do nowej grupy, którą współtworzy węgierski premier Viktor Orban.

Deputowani PiS pozostają we frakcji z ugrupowaniem włoskiej szefowej rządu Giorgii Meloni. Piotr Müller w rozmowie z “Rzeczpospolitą” powiedział, że wszystkie ich oczekiwania zostały spełnione. 

Gazeta zaznaczyła, że “chodziło przede wszystkim o bardzo ważną funkcję sekretarza generalnego frakcji, którym zostanie Andrzej Sadoś, były Stały Przedstawiciel RP przy UE”. Na początku partia Bracia Włosi Giorgii Meloni, która jest częścią grupy EKR, nie chciała zrezygnować z tego stanowiska, ale ostatecznie dała za wygraną.

onadto na czele frakcji staną wspólnie włoski eurodeputowany Nicola Procaccini oraz Joachim Brudziński - podaje “Rz”.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu brukselski serwis POLITICO podawał, że Prawo i Sprawiedliwość ma rozmawiać o stworzeniu nowej grupy w PE między innymi z partią Fidesz Viktora Orbana. 

 

 

 

 

Źródło: tvmn.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo