TVP INFO: Tusk nie ma racji. Fotyga nie zrzekła się reparacji
Donald Tusk oskarżył w mediach społecznościowych Annę Fotygę, byłą minister spraw zagranicznych, że “podpisała dokument o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji”. Portal TVP.info dowodzi, że premier nie ma racji.
- Tusk: Pisowska minister Fotyga podpisała dokument o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji, nasz rząd załatwia z Niemcami zadośćuczynienie.
- Dodał, że politycy PiS "psują", a jego środowisko polityczne "naprawia, co się da".
- Portal TVP.Info podkreśla, że Tusk nie mówi prawdy w tej sprawie.
- Zobacz także: Do sześciu razy sztuka? Znamy nazwisko nowego marszałka sejmiku Małopolski
We wtorek w Warszawie odbyły polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Sprawą, która wzbudziła największe emocje jest kwestia reparacji wojennych ze strony niemieckiej.
Kanclerz Olaf Scholz poinformował, że rząd podjął decyzję o utworzeniu w Berlinie miejsca upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej i nazistowskiej okupacji, chodzi o Dom Polsko-Niemiecki.
Premier Donald Tusk podkreślił z kolei, że “nie ma takiej sumy pieniędzy, która by zrównoważyła to, co stało się w czasie II wojny światowej”.
Reparacje. Tusk broni się przed krytyką, nieskutecznie
Pisowska minister Fotyga podpisała dokument o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji, nasz rząd załatwia z Niemcami zadośćuczynienie. Morawiecki wpisał do KPO podatek od diesli, my załatwiliśmy z Komisją jego usunięcie. Zielony Ład, migranci, ukraińskie zboże – zawsze to samo - napisał na platformie X Tusk.
Oni psują, zrzucają na innych odpowiedzialność, tupią nóżkami i stroją patriotyczne miny, my naprawiamy, co się da. A niektórzy wciąż dają się na to nabierać - dodał.
Czytaj także: Prokurator i policja weszli do KRS. W piątek w Warszawie protest
Media: To nie jest prawda
Portal TVP.Info podkreśla, że Tusk nie mówi prawdy w tej sprawie.
Była minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego nie podpisała bowiem żadnego dokumentu ‘o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji’. Ówczesne władze nie podejmowały żadnych wiążących decyzji w tej sprawie - czytamy.
W interpelacji poseł Andrzej Dobosz zapytał minister Fotygę m.in. o to, czy podziela opinię, że w 1953 roku Polska zrzekła się reparacji. W obszernej odpowiedzi minister podtrzymała stanowisko poprzedniego rządu Marka Belki z 2004 r. Podkreśliła: ‘stanowisko polskiej doktryny prawa międzynarodowego w przeważającej mierze jest jednoznaczne i nie pozostawia wątpliwości co do faktu zrzeczenia się przez Polskę reparacji od Niemiec’. W tekście wspomniała jednak o dyskusji w tej sprawie i podnoszonych wątpliwościach - dodaje portal.
Źródło: tvp.info