Już w kwietniu konsultacje ws. zmian w programie nauczania. Wpłynęło ponad 50 tys. uwag

0
0
0
Minister Edukacji Narodowej podczas Marszu Równości
Minister Edukacji Narodowej podczas Marszu Równości / Fot. Twitter/Barbara Nowacka

Czy istnieje realna szansa na powstrzymanie szkodliwej polityki minister Barbary Nowackiej? Resort edukacji narodowej poinformował w czwartek, że otrzymał 50 262 sugestie do zmian podstawy programowej kształcenia ogólnego. Najwięcej uwag dotyczyło historii, języka polskiego, HIT i biologii.

  • W lutym resort przeprowadził prekonsultacje zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które mają obowiązywać od nowego roku szkolnego.
  • Po opublikowaniu propozycji zmian w podstawie programowej do ministerstwa trafiło ponad pięćdziesiąt tysięcy uwag.
  • Była małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak, nie łudzi się, że planowane na przyszły miesiąc konsultacje cokolwiek zmienią.
  • Zobacz także: Wszczęto postępowanie w sprawie policjanta rzucającego w rolników

Prace nad nowymi podstawami programowymi

W lutym resort przeprowadził prekonsultacje zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które mają obowiązywać od nowego roku szkolnego. Pod koniec ubiegłego miesiąca szefowa MEN Barbara Nowacka przekazała, że – po opublikowaniu propozycji ekspertów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wskazujących na zakres tejże podstawy do zredukowania – do ministerstwa trafiło ponad 50 tys. uwag, w większości dotyczących propozycji, odnoszących się do takich przedmiotów jak język polski, historia, biologia i wiedza o społeczeństwie. 

Według eksperckiej propozycji zmian, w liceach ogólnokształcących i technikach z treści nauczania w zakresie podstawowym wypadłby punkt dotyczący genezy powstania wielkopolskiego 1918-1919 oraz jego znaczenia dla odrodzenia się państwa polskiego i obrony jego niepodległości w 1920 r. Natomiast nadal omawiany byłby proces kształtowania się polskiej granicy z Niemcami, z uwzględnieniem powstania wielkopolskiego, powstań śląskich i plebiscytów. O pozostawienie w podstawie szerokiej wiedzy o powstaniu wielkopolskim do szefowej MEN zaapelował m.in. marszałek województwa wielkopolskiego.

Była małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak, nie łudzi się, że planowane na przyszły miesiąc konsultacje cokolwiek zmienią. Jak podkreśliła, decyzja o radykalnej zmianie programu nauczania już zapadła i wpisuje się w unifikację edukacji w całej Unii Europejskiej.

We wrześniu 2024 r. polscy uczniowie trafią do szkół, gdzie będzie dużo mniej rzetelnej nauki, ale również dużo mniej wszystkiego, co o polskości stanowi. Wraca pomysł na to, żebyśmy wstydzili się polskości, żebyśmy tej polskości nie zauważali, w żaden sposób jej nie wyodrębniali, nie powodowali tego, że młodzi ludzie są dumnymi Polakami i katolikami; że znają swoją przeszłość i wiedzą dobrze, iż usytuowanie państwa polskiego jest na fundamentach chrześcijańskiej cywilizacji – powiedziała była małopolska kurator oświaty.

Źródło: Media

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo