Coraz więcej Ukraińskich firm w Polsce. Pod tym względem 2023 rok był rekordowy. Wzrost liczby firm jest związany z agresją Rosji na Ukrainę
Agencja Ukrinform podała dane przedstawione przez działające w Warszawie centrum wsparcia dla przedsiębiorców z Ukrainy "Diia.Business". Wzrost liczby firm zakładanych przez Ukraińców jest związany z agresją Rosji na Ukrainę.
- W 2023 Ukraińcy założyli w Polsce 30 325 nowych jednoosobowych działalności gospodarczych.
- Dynamiczny wzrost liczby firm zakładanych przez Ukraińców jest związany z agresją Rosji na Ukrainę.
- Ukraińscy przedsiębiorcy wpłacili do Skarbu Państwa w ramach podatków pięć miliardów złotych.
- Zobacz także: Nie będzie unijnego podatku od aut spalinowych? Chodzi o zmiany w Krajowym Planie Odbudowy. Pełczyńska-Nałęcz: "Rewizja KPO przyjęta przez Radę Ministrów"
Agencja Ukrinform podała dane przedstawione przez działające w Warszawie centrum wsparcia dla przedsiębiorców z Ukrainy "Diia.Business". W 2023 Ukraińcy założyli w Polsce 30 325 nowych jednoosobowych działalności gospodarczych. Natomiast w latach 2022-2023 takich firm powstało w sumie 48 464. Najwięcej firm powstało w Warszawie - 9406. Na drugim miejscu jest Kraków - 2661. Podium zamyka Wrocław z wynikiem 2128 firm.
Jak wskazuje "Diia.Business", dynamiczny wzrost liczby firm zakładanych przez Ukraińców jest związany z agresją Rosji na Ukrainę. Przed wybuchem wojny Ukraińcy nie zakładali więcej niż 200 firm miesięcznie.
Średnio w 2022 roku Ukraińcy zakładali dwa tysiące jednoosobowych działalności gospodarczych miesięcznie, w 2023 roku liczba wzrosła do trzech tysięcy. Wartość podatków wpłaconych do polskiego budżetu w 2023 roku przez ukraińskich przedsiębiorców to ponad pięć miliardów złotych.
Czytaj więcej: "Ukraińcy w pewnym sensie nas okiwali". Wymowne słowa posła PiS
Polski rząd nadal wspiera Ukraińców
Polski rząd podczas wtorkowego posiedzenia przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zakłada on między innymi powiązanie wypłat 800 plus i świadczenia "Dobry start" z obowiązkiem szkolnym. Ponadto nowe przepisy przewidują przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku.
Wtorkowym obradom w zastępstwie za chorującego na zapalenie płuc Premiera Donalda Tuska przewodniczył Minister Obrony Narodowej, Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Podczas konferencji prasowej poinformował on o przyjętym pakiecie pomocy dla Ukraińców przebywających w Polsce.
Zgodnie z propozycją, świadczenia to otrzymają osoby zamieszkujące z dzieckiem na terytorium Polski w przypadku, gdy dziecko realizuje odpowiednio obowiązek przygotowania przedszkolnego albo obowiązek nauki, chyba że dziecko jest w wieku, w jakim obowiązki te go nie dotyczą lub zostały mu odroczone.
W ustawie wprowadzamy zmiany obecnie funkcjonujących przepisach, szczególnie w obszarze szkolnictwa. Wiele osób zgłaszało, że są pobierane świadczenia i od razu jest wyjazd na Ukrainę. Uszczelniamy system, robimy go bardziej przejrzystym. Będziemy wspierać obywateli Ukrainy, którzy musieli uciekać przed wojną i schronili się w Polsce, ale oczekujemy też jasnych i wyraźnych reguł. To wszystko jest w ustawie, którą dzisiaj przyjęliśmy na rządzie - przekazał Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wicepremier, Minister @MON_GOV_PL @KosiniakKamysz w #KPRM: Świadczenie #800plus, inne świadczenia rodzinne będą dostępne dla tych wszystkich rodzin, gdzie dzieci uczęszczają do szkoły, gdzie mamy potwierdzenie obecności w Polsce. Uszczelniamy system. Robimy go bardziej… — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 30, 2024
Źródło: polsatnews.pl