Nowe święto państwowe. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję. Chodzi o Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o przyjęciu ustawy ustanawiającej 10 września Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. W komunikacie Kancelarii Prezydenta przypomniano o 2,2 mln zabitych polskich dzieci przez nazistowskie Niemcy w niemieckich obozach zagłady.
- Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o ustanowieniu 10 września Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.
- Nowe święto państwowe nie będzie dniem wolnym od pracy.
- Kancelaria Prezydenta w swoim komunikacie przypomniała o 2,2 mln polskich dzieci zabitych w niemieckich obozach zagłady.
- Zobacz także: Ilu Polaków zawnioskowało w lipcu o kredyt mieszkaniowy? Nastąpił ogromny wzrost zainteresowania. Poznaj najnowsze dane statystyczne
Projekt ustawy o ustanowieniu nowego święta wniesiony został przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości w marcu 2023 roku. Ostatecznie przepisy zostały zaakceptowane przez Sejm 11 lipca. Kilka dni później ustawa została przegłosowana przez Senat.
Z komunikatu Kancelarii Prezydenta wynika, że ustawa to wyraz wdzięczności kraju za wysiłek polskich dzieci, które doświadczyły zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich w trakcie II wojny światowej.
Dzieci stały się najbardziej bezbronnymi ofiarami zdehumanizowanych celów zbrodniarzy wojennych. Zamiarem okupantów było zniszczenie biologiczne Narodu Polskiego, zniewolenie go i pozbawienie autonomii oraz wolności. W tym celu wykorzystywano różne metody okrucieństwa, w szczególności wobec dzieci - czytamy w komunikacie.
Prezydent @AndrzejDuda podpisał ustawę o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Dzięki nowym regulacjom dzieci będą znacznie lepiej chronione przed przemocą.
➡️ Przepisy wprowadzają systemową ochronę najmłodszych przed skrzywdzeniem, w tym… pic.twitter.com/LCEaIkVOQX — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 4, 2023
Nowe święto 10 września
Kancelaria przypomniała, że to Polska jest krajem, który poniósł relatywnie największe straty wśród ludności w okresie największego światowego konfliktu.
Pod okupacją niemiecką śmierć poniosło ok. 6 milionów polskiej ludności, w tym ok. 3 milionów obywateli narodowości żydowskiej i ok. 3 milionów narodowości polskiej. Zginęło wówczas 2,2 miliona dzieci, w tym milion dzieci żydowskich. Kilkaset tysięcy zostało okaleczonych fizycznie i psychicznie przez niemieckich okupantów, a prawie 1,6 miliona dzieci zostało osieroconych - zaznaczono.
Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy święto będzie obchodzone 10 września. Niestety, dzień ten nie będzie dniem wolnym od pracy.
Źródło: polsatnews.pl