Wojna na Ukrainie ma swoją cenę? Arabia Saudyjska podnosi cenę za ropę naftową
Arabia Saudyjska zapowiedziała podwyżkę cen na dostawy ropy na rynki Azji i Europy. Zmiany mają wejść w życie w kwietniu. Jak donoszą media, mają one związek z trwającą wojną na Ukrainie.
- Arabia Saudyjska podniesie od kwietnia cenę za ropę naftową sprzedawaną na rynek europejski oraz azjatycki.
- Saudi Aramco, czyli arabski koncern naftowy poinformował, że cena za czarny surowiec będzie o 2,50 dolara wyższa dla rynku azjatyckiego, a z kolei dla północno-zachodniej Europy o dolara wyższa.
- Wzrost cen za ropę naftową jest odpowiedzialna głównie trwająca na Ukrainie wojna, gdzie Kijów broni się przed rosyjskim agresorem.
Według doniesień agencji Bloomberg, w kwietniu oficjalna cena sprzedaży arabskiej ropy naftowej Light dla Azji będzie o 2,50 dolara wyższa niż cena odniesienia Oman-Dubaj, która jest o połowę centa wyższa niż ceny marcowe.
Z kolei arabski potentant państwowy Saudi Aramco podniósł ceny kwietniowych dostaw swojej ropy, dla północno-zachodniej Europy, aż o dolara za baryłkę czarnego surowca. Ceny zostały ustalone dla ICE Brent dla kupujących w regionie Morza Śródziemniego wzrosły o 0,3 dolara. Jak podają media, cena za ropę wzrosła w związku z wojną na Ukrainie, która w bardzo znaczący spoósób wpływa na światowy rynek.
Czytaj więcej: Wyrok TSUE w sprawie polskich lasów grozi paraliżem gospodarki
Sankcje na rosyjską ropę
Po inwazji Rosji na Ukrainę prawie wszystkie firmy, w tym tzw. wielka czwórka: Halliburton, Schlumberger, Baker Hughes i Weatherford, ogłosiły zaprzestanie działalności na terytorium Federacji Rosyjskiej. W 2021 r. firmy zagraniczne stanowiły 20 proc. tamtejszego rynku.
5 grudnia 2022 roku weszły w życie sankcje naftowe wobec Rosji. Wprowadzono pułap cen ropy. Zabroniono transportu i ubezpieczania surowców droższych niż 60 dolarów za baryłkę. W odpowiedzi na sankcje prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wprowadził od 1 lutego 2023 r. zakaz eksportu ropy poniżej ceny maksymalnej.
Od 5 lutego 2023 roku wszedł w życie zakaz zakupu rosyjskich produktów naftowych. 3 marca 2023 roku Rosja uznała, że zmniejszenie poziomu wydobycia ropy naftowej jest nieuniknione. Oczekuje się, że w tym roku Rosja straci 50 proc. swoich rocznych dochodów z eksportu ropy i gazu.
Źródło: dorzeczy.pl, bloomberg.com