Wspieraj wolne media

Tusk zgodzi się na zmianę traktatów unijnych? Scholz ma plan. Winnicki: "Rząd zgodzi się na wszelkie propozycje"

0
0
3
Premier Donald Tusk
Premier Donald Tusk / Fot. PAP/Marcin Obara

Wszystko wskazuje na to, że Polska zgodzi się na zmianę unijnych traktatów. Premier Donald Tusk zapowiedział nowe otwarcie w relacjach polsko-niemieckich. Wielu ekspertów ostrzega, że to realne zagrożenie naszej suwerenności.

We wtorek w Warszawie odbyły konsultacje międzyrządowe między Polską, a Niemcami. Podczas konferencji kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił, że Niemcy pragną silnego polskiego głosu w Europie. Scholz przypomniał, że w tym roku wypada 80. rocznica Powstania Warszawskiego i 85. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Premier Donald Tusk zapowiedział nowe otwarcie w relacjach polsko-niemieckich.

Aby współpraca polsko-niemiecka stabilizowała Europę jako organizację polityczną, ale także, żeby nasze działania stabilizowały i umacniały te podstawowe wartości, które dzisiaj narażone są w wielu miejscach w Europie i na świecie na atak radyklanych, ekstremistycznych politycznych sił - przekonywał Premier Donald Tusk.  

Kanclerz Olaf Scholz chce zrealizować ten plan przy okazji poszerzenia Unii Europejskiej o Czarnogórę, Mołdawię i Ukrainę.

Unia z tego rozszerzenia musi wyjść silniejsza. Potrzebujemy jednocześnie wewnętrznego procesu reform w UE - wskazał kanclerz Niemiec Olaf Scholz. 

Czytaj więcej: Upokarzająca wizyta Scholza w Warszawie. Zamiast reparacji powstanie "Dom Polsko-Niemiecki" w Berlinie? "My Niemcy przysporzyliśmy Polsce niezmierzone cierpienia"

Tusk zgodzi się na zmianę traktatów unijnych?

Po wtorkowej wizycie można się spodziewać dalszych zmian w kwestii traktatów unijnych. Niemcy chcą, aby zakończyły się jak najszybciej. Spory udział w tym procesie może mieć Polska pod rządami Donalda Tuska.

Ministrowie obu państw właściwi do spraw unijnych będą prowadzić regularne konsultacje w kwestii wewnętrznych reform UE, zarówno w formacie dwustronnym, jak i z partnerami unijnymi, w tym w ramach Trójkąta Weimarskiego. Wyżej wymienieni ministrowie ustanowią dwustronną grupę roboczą ds. reform unijnych  koordynowaną przez Biuro Sekretariatu Europejskiego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP i MSZ Niemiec - czytamy w polsko-niemieckim planie działania.

Choć początkowo Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski w swoim kwietniowym expose opierał się zmianom traktatów unijnych, to jednak wizyta Scholza w Warszawie nie pozostawia złudzeń. Polska zgodzi się na zmianę unijnych traktatów, obejmującą między innymi odejście od zasady jednomyślności.

Zważywszy na współczesne relacje polsko-niemieckie rządu Donalda Tuska i jego akolitów należy wnosić, że rząd zgodzi się na wszelkie propozycje, które wypłyną spośród mainstreamu Unii Europejskiej - ocenił prof. Zdzisław Winnicki.

Konsekwencje tej zgody będą dla nas opłakane. A liczył będzie się przede wszystkim głos największych graczy w UE, na czele z Niemcami.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo