Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka potrącił rowerzystkę. Ukrywał fakt bycia posłem? Jest wniosek o uchylenie immunitetu
Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Ministrowi do spraw Unii Europejskiej Adamowi Szłapce z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o zdarzenie z 24 kwietnia 2023 roku, kiedy poseł Szłapka, potrącił 16-letnią rowerzystkę na przejeździe rowerowym.
- Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Adamowi Szłapce z Koalicji Obywatelskiej.
- Chodzi o zeszłoroczne potrącenie rowerzystki przez szefa Nowoczesnej.
- Marszałek Sejmu Szymon Hołownia bada prawidłowość wniosku o uchylenie immunitetu posła.
- Zobacz także: Ekoterroryści planują dalsze blokady dróg. Ostatnie Pokolenie: "Będziemy łamać prawo"
Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Ministrowi do spraw Unii Europejskie Adamowi Szłapce z Koalicji Obywatelskiej. Wniosek o uchylenie immunitetu szefowi Nowoczesnej złożyła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.
Prokuratura chce postawić posłowi zarzuty w związku z ubiegłorocznym potrąceniem rowerzystki. Zarzuty dotyczą spowodowania wypadku, w którym poszkodowany odniósł lekkie bądź średnie obrażenia. Chodzi o zdarzenie z 24 kwietnia 2023 roku, kiedy poseł Szłapka, jadąc samochodem osobowym na Saskiej Kępie w Warszawie, potrącił 16-letnią rowerzystkę na przejeździe rowerowym.
Obecnie Marszałek Sejmu Szymon Hołownia bada prawidłowość wniosku o uchylenie immunitetu posła, a następnie zapyta o decyzję samego Adama Szłapkę.
Czytaj więcej: Minister mianował nowego dyrektora. W przeszłości był skazany za wynoszenie danych z ZUS
Szłapka ukrywał, że jest posłem
Niedawno "Rzeczpospolita" przypomniała, że Adam Szłapka początkowo nie przyznawał się, że jest parlamentarzystą i że chroni go immunitet – przemilczał to na miejscu wypadku, a wezwany dwa miesiące później na przesłuchanie, wyjawił to dopiero dopytywany o zawód. Opisała to w służbowej notatce przesłuchująca go policjantka, która nie rozpoznała, że mężczyzna jest posłem.
Według gazety polityk prawdopodobnie chciał uniknąć rozgłosu i wdrożenia procedury związanej z uchyleniem immunitetu. Na postawienie posłowi zarzutów zgodę musi wyrazić Sejm poprzez uchylenie immunitetu bezwzględną większością ustawowej liczby posłów. Dziennik odnotował, że nawet gdyby minister został skazany, może zachować mandat posła.
Źródło: dorzeczy.pl, rmf24.pl, rp.pl