Portugalska gigantomania? Premier Luis Montenegro zapowiedział budowę nowego lotniska. Wilk: "Widać jednak, że mają lepszych doradców od Ministra Macieja Laska"

0
0
1
Wizualizacja projektu CPK
Wizualizacja projektu CPK / Fot. PAP/Paweł Supernak

Premier Portugalii Luis Montenegro ogłosił, że do 2034 r. powstanie nowe lotnisko pod Lizboną. Ma ono zastąpić dotychczasowy port lotniczy TAP. Jak zaznaczył prezes "Tak dla CPK" Maciej Wilk, Portugalczycy do tej pory wskazali wyłącznie miejsce.

Premier Portugalii Luis Montenegro ogłosił, że do 2034 r. powstanie nowe lotnisko pod Lizboną. Ma ono zastąpić dotychczasowy port lotniczy TAP. Jak zaznaczył prezes "Tak dla CPK" Maciej Wilk, Portugalczycy do tej pory wskazali wyłącznie miejsce. Nie przedstawili znaczących projektów nowego lotniska tak jak Polska z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Premier Portugalii ogłosił plan budowy nowego lotniska dla Lizbony, położonego 40km na wschód od centrum miasta, które docelowo zastąpi obecny port lotniczy i stanowić będzie hub linii lotniczych TAP. Nowe lotnisko zacznie działać w 2034 - pomimo faktu, że Portugalczycy nie mają na razie NIC poza wybraną lokalizacją - wskazał Maciej Wilk.

Warto przypomnieć, że nowe władze oraz Minister Maciej Lasek odpowiedzialny za CPK twierdzi, że budowa lotniska, gdzie brakuje ostatnich niewielkich decyzji przeciągnie się do 2032-35 r. 

Widać jednak, że mają lepszych doradców od Ministra Macieja Laska, który uparcie twierdzi, że w Polsce, mając w ręku master plan, decyzję środowiskową i gotowe projekty, sama budowa przeciągnie się do 2032-2035 - zauważył prezes "Tak dla CPK".

Ponadto warto zauważyć, że Portugalczycy mają w planach poszerzyć nowe lotnisko o nowe moduły pozwalające zwiększyć przepustowość do 100 mln pasażerów rocznie.

Portugalczycy prezentują również pożałowania godną gigantomanię - ich projekt przewiduje możliwość modułowej rozbudowy lotniska nawet do 100 mln pasażerów - podkreślił Wilk.

Czytaj więcej: Unia Europejska odbierze nam prawo do przemieszczania się? Irracjonalne plany wobec branży motoryzacyjnej. Kalinowski: "Dzięki Unii Europejskiej na samochód stać będzie tylko bogatych"

Zbiórka podpisów pod projektem o kontynuowaniu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Założyciele Stowarzyszenia Tak dla CPK zapowiedzieli, że ruszy zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o kontynuowaniu projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. W zarządzie Stowarzyszenia Tak dla CPK, oprócz prezesa Macieja Wilka znaleźli się wiceprezesi: Andrzej Banucha, Michał Czarnik, Rafał Milczarski i Patryk Wild.

Na ten jawny sabotaż na perspektywach rozwoju państwa polskiego nie może być społecznej zgody - podkreśla Maciej Wilk, prezes Stowarzyszenia.

W tej sprawie niedawno rozpoczęła się zbiórka podpisów. Maciej Wilk jako jeden z organizatorów tej zbiórki podpisów pod projektem ustawy zachęca wszystkich chętnych do aktywnego uczestnictwa.

Ruszamy z akcją zbierania podpisów pod projektem ustawy zobowiązującej rząd do realizacji CPK z terminem oddania części lotniskowej na koniec 2030 i zakazem rozbudowy Lotniska Chopina Potrzebujemy 100,000 podpisów. Pomożecie? - napisał Maciej Wilk.

Głównymi założeniami ustawy są:

  • Zobowiązanie do realizacji inwestycji kolejowych na trasie Warszawa-Łódź razem z węzłem CPK do końca 2030 r.
  • Zapewnienie finansowania spółce CPK koniecznego do realizacji inwestycji.
  • Wprowadzenie wymogu profesjonalnego doświadczenia przy realizacji inwestycji wielkich rozmiarów dla kadry zarządzającej i nadzorującej CPK.
  • Zakaz inwestycji na Lotnisku Chopina, które nie gwarantują ekonomicznego zwrotu do dnia 31 grudnia 2030 r.
  • Zakaz dofinansowywania przez władze publiczne linii lotniczych poprzez umowy marketingowe i inne tego typu mechanizmy.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo