Bruksela kusi kolejnego ministra rządu Donalda Tuska. Sikorski chce posady w nowej Komisji Europejskiej? Trwa wewnętrzna dyskusja
Rząd Prawa i Sprawiedliwości wskazał w mijającej kadencji na komisarza do spraw rolnictwa. Teraz w sprawie przyszłego komisarza toczy się wewnętrzna dyskusja. W ostatnim czasie media informują o potencjalnej kandydaturze Radosława Sikorskiego na komisarza do spraw obronności.
- Rząd Prawa i Sprawiedliwości wskazał w mijającej kadencji na komisarza do spraw rolnictwa.
- Obecnie to rząd Donalda Tuska wskaże swojego komisarza unijnego.
- W ostatnim czasie media informują o potencjalnej kandydaturze Radosława Sikorskiego.
- Zobacz także: Bosak do Trzaskowskiego: Czy może Pan skutecznie opublikować to zarządzenie, tak byśmy mogli wykazać jego bezprawność i je zaskarżyć?
Wybory do Parlamentu Europejskiego to nie tylko wybór europosłów, ale także obsada najważniejszych stanowisk w Brukseli. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wskazał w mijającej kadencji na komisarza do spraw rolnictwa, którym został Janusz Wojciechowski. Teraz w sprawie przyszłego komisarza toczy się wewnętrzna dyskusja. Rząd Donalda Tuska na mocy prawa musi również uwzględnić przy wyborze również głos Prezydenta Andrzeja Dudy.
W ostatnim czasie media informują o potencjalnej kandydaturze Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego na komisarza do spraw obronności. Kwestia ta była omawiana niedawno w Katowicach z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
Na początku maja w Katowicach pojawiła się szefowa KE Ursula von der Leyen, która wraz z premierem Donaldem Tuskiem zaprezentowała nowy plan dla Europy. Istotnym momentem jej wystąpienia była zapowiedź utworzenia nowego stanowiska – komisarza ds. obronności UE. Rząd Tuska przekonywał, że jeśli nowa teka powstanie, będzie to zasługą Polski - podaje "interia.pl".
Portal zaznacza, że w obliczu wojny na Ukrainie, według polskiego rządu. Unia Europejska powinna wziąć na siebie większą odpowiedzialność w zakresie bezpieczeństwa.
Jak podkreśla portal "Interia", aby Polska mogła otrzymać stanowisko komisarza do spraw obronności, obecna szefowa KE musi pozostać na stanowisku.
By Polska mogła bić się o tekę komisarza potrzebne jest spełnienie przynajmniej dwóch warunków. Po pierwsze, w PE powinna utrzymać się ta sama większość. Po drugie, na szefową KE powinna zostać wybrana Ursula von der Leyen. I nawet jeśli taki scenariusz jest na dziś prawdopodobny, nie można brać go jako pewnik - zaznaczono.
Czytaj więcej: Żaryn: Rosja będzie chciała się zemścić za to, że Polska pomogła powstrzymać inwazję przeciwko Ukrainie
Zobacz, kto wygra najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego
Z sondażu United Surveys przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej" i "RMF FM" wynika, że wybory do Parlamentu Europejskiego wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowałoby 32,7 proc. Drugie miejsce przypadłoby Koalicji Obywatelskiej, która uzyskałaby 30,3 proc. głosów. Na podium znalazłaby się jeszcze Trzecia Droga z poparciem sięgającym 12,6 proc.
W europarlamencie znaleźliby się także przedstawiciele Lewicy - 9,6 proc. głosów i Konfederacji - 8,6 proc.
Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM został wykonany 10–12 maja na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo oraz ankiet udostępnianych za pomocą internetu.
Źródło: dorzeczy.pl, interia.pl