Ustawa covidowa nie wydłużyła skarbówce czasu na dokonywanie kontroli. Przedsiębiorcy mogą żądać zwrotu pieniędzy

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Skarbówka na podstawie przepisów covidowych pobierała kary od przedsiębiorców. Teraz mogą ją zaskarżyć i domagać się zwrotu pieniędzy.

  • Według NSA obowiązujące w początkach pandemii zawieszenie terminów administracyjnych nie dotyczy terminów przedawnienia zobowiązań podatkowych.
  • Co więcej, przepis nie może być interpretowany na niekorzyść podatników.
  • Każdy, kto otrzymał niekorzystną decyzję fiskusa po upływie pięcioletniego terminu przedawnienia, może zaskarżyć skarbówkę.

Ustawa covidowa nie wydłużyła skarbówce czasu na dokonywanie kontroli i postępowań wobec podatników - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, cytowany przez “Puls Biznesu”.

Według NSA obowiązujące w początkach pandemii zawieszenie terminów administracyjnych nie dotyczy terminów przedawnienia zobowiązań podatkowych. Co więcej, przepis nie może być interpretowany na niekorzyść podatników.

Sprawa została zainicjowana pytaniem prawnym trojga sędziów NSA w październiku zeszłego roku. NSA rozpatrywał wtedy skargę kasacyjną podatnika od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego oddalającego odwołanie od decyzji naczelnika łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w sprawie podatku od towarów i usług za końcówkę 2015 r.

Fiskus uznał, że podatnik musi uregulować swoje zobowiązanie, gdyż w międzyczasie zawieszeniu uległ bieg terminu przedawnienia zobowiązań w podatku od towarów i usług za październik i listopad 2015 r. W związku z powyższym zobowiązania za te okresy jeszcze nie uległy przedawnieniu, co według zwykłych zasad powinno nastąpić po upływie pięciu lat.

W decyzji urzędu powołano się na przepis ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. 

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, bieg przewidzianych przepisami prawa administracyjnego terminów (...) nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu - brzmi treść regulacji.

Sporny przepis

Podczas rozpatrywania sprawy pojawiła się wątpliwość, na ile regulacje podatkowe są częścią prawa administracyjnego, o którym mowa w przepisie. Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że sporny przepis “stosowany był przez organy podatkowe w sposób niejednolity, wręcz instrumentalny, tak, aby finalnie osiągnąć cel profiskalny”.

NSA w uchwale orzekł w poniedziałek, że przepis covidowy “nie dotyczy wstrzymania, rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych”.

Skarbówka ma oddać pieniądze 

Teraz przedsiębiorcy mogą zaskarżyć skarbówki i domagać się zwrotu pieniędzy.

Organy skarbowe twierdziły, że ustawa covidowa zawiesiła termin przedawnienia zobowiązań podatkowych. To powodowało, że wydały sporo decyzji domiarowych już po upływie standardowego 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Dzięki tej korzystnej dla podatników uchwale NSA złe decyzje skarbówki zostaną wyeliminowane z obrotu prawnego i uznane za niebyłe - powiedział Jakub Warnieło, ekspert podatkowy w MDDP. 

 

Źródło: tvn24.pl, pb.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo