Rada Europejska przyjęła pakt migracyjny. Tusk przeciwko mechanizmowi. Morawiecki: "Obowiązkiem rządu jest zaskarżyć pakt migracyjny"
We wtorek w Brukseli podczas szczytu Rady Europejskiej zapadła decyzja w sprawie reformy wspólnego systemu azylowego tzw. paktu migracyjnego. Były Premier Mateusz Morawiecki podpowiedział co powinien zrobić szef rządu Donald Tusk.
- We wtorek w Brukseli podczas szczytu Rady Europejskiej zapadła decyzja w sprawie przyjęcia paktu migracyjnego.
- Polskie władze kategorycznie sprzeciwiły się przymusowej relokacji imigrantów.
- Były Premier Mateusz Morawiecki podpowiedział co powinien zrobić szef rządu Donald Tusk.
- Zobacz także: Kto stoi za serią niepokojących pożarów w Polsce? Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wyklucza obcych wpływów. Siemoniak: "Niczego nie możemy wykluczać"
We wtorek w Brukseli podczas szczytu Rady Europejskiej zapadła decyzja w sprawie reformy wspólnego systemu azylowego tzw. paktu migracyjnego. Tylko dwa państwa zagłosowały przeciwko każdemu z 10 rozporządzeń wchodzących w skład paktu: Polska i Węgry. Słowacja zagłosowała ponadto przeciwko rzekomej obowiązkowej solidarności, a Czechy, Austria i Malta się wstrzymały.
Zgodnie z przyjętymi postanowieniami Polska będzie zmuszona do przyjęcia 2 tysięcy nielegalnych imigrantów lub zapłacić "składkę solidarnościową", która wyniesie 40 mln euro. Możliwe będzie również wzięciu udziału w operacjach na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej,
Premier Donald Tusk podkreślał wcześniej, że pakt migracyjny jest nie do przyjęcia dla Polski w obecnym kształcie. Przyznał, że w tej sprawie prawie połowa stolic unijnych oraz inne europejskie instytucje próbowały wywrzeć nacisk i zmianę zdania polskich władz. Wyjaśnił jednak, że w kwestii paktu migracyjnego ma jasne zdanie.
Ale ja tutaj zdania nie zmieniam, szczególnie po tych aferach z wizami, z tym poczuciem, jakiego bałaganu narobił PiS jeśli chodzi o bezpieczeństwo granicy. Będę w tej kwestii nieugięty - wyjaśnił szef rządu Donald Tusk.
Głosowanie na Radzie Europejskiej spotkało się także z uszczypliwymi komentarzami polskich publicystów.
Pakt Migracyjny przyjęty przez Unię Europejską. Przeciwko całości głosowały Polska i Węgry. W sprawie przymusowej solidarności jeszcze Słowacja.
Tyle się nasłuchaliśmy jak to PiS jest nieskuteczny w UE i że popiera go tylko Orbana. Rząd się zmienił a my dalej tylko z Węgrami. — Tomasz Synowiec (@TomaszSynowiec) May 14, 2024
Czytaj więcej: Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Trwa akcja ratunkowa. Poszukują trzech górników
Polska musi zaskarżyć pakt migracyjny do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Były Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że rząd powinien zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pakt migracyjny.
Platforma nie zablokowała paktu migracyjnego. Będziemy zmuszeni przyjmować nielegalnych imigrantów bądź płacić milionowe kary - napisał Mateusz Morawiecki.
Jego zdaniem godzi to w wynegocjowaną w 2018 r. zasadę dobrowolności udziału naszego kraju w mechanizmie relokacji.
Platforma nie zablokowała paktu migracyjnego. Będziemy zmuszeni przyjmować nielegalnych imigrantów bądź płacić milionowe kary. Obowiązkiem rządu jest zaskarżyć pakt migracyjny do TSUE, odwołując się do konkluzji szczytu europejskiego z 2018 roku, na którym wynegocjowałem zasadę… — Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) May 14, 2024
Źródło: dorzeczy.pl