Wspieraj wolne media

105. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Na prośbę Marszałka Województwa Wielkopolskiego zabrzmią dzwony kościelne. Istotna rola rola duchownych w narodowym zrywie

0
0
1
Inscenizacja przyjazdu Ignacego Padarewskiego do Poznania
Inscenizacja przyjazdu Ignacego Padarewskiego do Poznania / Fot. PAP/Marek Zakrzewski

Abp Stanisław Gądecki na prośbę Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka wezwał wszystkie parafie archidiecezji poznańskiej do uczczenia 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego biciem kościelnych dzwonów. Od dwóch lat dzięki Prezydentowi Andrzejowi Dudzie 27 grudnia obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

  • Dzięki inicjatywie Prezydenta Andrzeja Dudy 27. grudnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
  • Na prośbę Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wezwał parafie do uczczenia 105. rocznicy narodowego zrywu.
  • W tym dniu w kościołach na terenie archidiecezji poznańskiej oraz całej Wielkopolsce rozdzwonią dzwony kościelne.
  • Zobacz także: Rybicki: Ich plan to "unieważnić" prezydenta. Tu wcale nie chodzi o rozliczenie Sasina czy Morawieckiego

Abp Stanisław Gądecki na prośbę Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka wezwał wszystkie parafie archidiecezji poznańskiej do uczczenia 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego biciem kościelnych dzwonów.  Bicie dzwonów o godz. 16.40 nawiązuje do symbolicznej godziny wybuchu powstania oraz inicjatywy arcybiskupa poznańskiego i gnieźnieńskiego kard. Edmunda Dalbora, na którego wezwanie w 1. rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania tj. 27 grudnia 1919 r.  kościelne dzwony rozdzwoniły się o godz. 16.40.

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podpisał w 2021 r. Prezydent Andrzej Duda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski był jednym z sygnatariuszy apelu w sprawie ustanowienia święta państwowego.

Czytaj więcej: Ordo Iuris chce uchylenia uchwały wprowadzającej Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Składa wniosek do wojewody

Powstanie Wielkopolskie i ważna rola duchownych

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Bezpośrednią przyczyną była wizyta w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego, którego przyjazd stał się okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej.

Ważną rolę w organizowaniu oddziałów powstańczych odegrali księża. Wśród nich był proboszcz z poznańskiego Łazarza, ks. Kazimierz Maliński, który w dniu wybuchu powstania poprowadził pochód kilkuset dzieci z chorągiewkami w ręku na spotkanie z Paderewskim. W kolejnych dniach podczas mszy w kościele Matki Boskiej Bolesnej wzywał do udziału w powstaniu, wskutek czego w parafii stawiło się mnóstwo młodych mężczyzn.

Warto pamiętać, że Powstanie Wielkopolskie było jedynym tak ogromnym zrywem Polaków wygranym w naszych dziejach w walce o niepodległość. Dzięki bohaterskim walkom Wielkopolan i nie tylko potwierdzono aspirację tego regionu do przynależności do odradzającej się Polski. Było to szczególnie pomocne przy froncie politycznym Romana Dmowskiego i Padarewskiego w Wersalu.

Źródło: onet.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo