Co się stanie z budową Pałacu Saskiego. Jest decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nastąpiły zmiany w powołanej spółce państwowej
1 grudnia 2021 roku powołana została spółka celowa odpowiedzialna za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W piątek Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz dokonał rewolucji kadrowej w spółce.
- 1 grudnia 2021 roku powołana została spółka celowa odpowiedzialna za odbudowę Pałacu Saskiego.
- W piątek Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz dokonał rewolucji kadrowej w spółce.
- Podjęto uchwały o odwołaniu dotychczasowego trzyosobowego zarządu Spółki.
- Zobacz także: Pomyślne głosowanie w Sejmie w sprawie Wicemarszałka. Konfederacja może być zadowolona. Bosak: "Popieram żeby PiS miał swojego reprezentanta w Prezydium"
1 grudnia 2021 roku powołana została spółka celowa odpowiedzialna za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie, czyli terenów wokół obecnego Pomnika Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W piątek Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz dokonał rewolucji kadrowej w spółce.
W trosce o prawidłowe wydatkowanie środków publicznych oraz kierując się wolą należytej realizacji inwestycji, a także dodatkowymi przesłankami dotyczącymi działalności spółki, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sienkiewicz postanowił odwołać zarząd spółki Pałac Saski. Zmianie uległ także skład rady nadzorczej - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nowe władze spółki Pałac Saski
W trosce o prawidłowe wydatkowanie środków publicznych oraz kierując się wolą należytej realizacji inwestycji, a także dodatkowymi przesłankami dotyczącymi działalności spółki, minister kultury i dziedzictwa narodowego @BartSienkiewicz postanowił… pic.twitter.com/NiG5JxfC4g — Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) January 19, 2024
Podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki Pałac Saski sp. z o.o., podjęto uchwały o odwołaniu dotychczasowego trzyosobowego zarządu spółki, tj. prezesa zarządu Jana Edmunda Kowalskiego, wiceprezesa ds. finansowych Roberta Cicirko oraz członka zarządu Roberta Bernisza, i powołaniu nowego jednoosobowego zarządu w postaci prezesa Jana Zajączkowskiego.
Ponadto podjęto uchwałę o odwołaniu ze składu Rady Nadzorczej Spółki trzech członków: Roberta Chmielarczyka, Michała Pelczarskiego oraz Rafała Wiśniewskiego i powołaniu w ich miejsce Aleksandra Galosa, Joannę Bęzę-Bojanowską oraz Katarzynę Olesiak.
Ostatnio głośno jest o Pałacu Saskim. Będzie głośniej – stay tuned — Bartłomiej Sienkiewicz (@BartSienkiewicz) January 19, 2024
Projekt odbudowy Pałacu Saskiego
Projekt odbudowy, który zyskał akceptację Prezydenta RP, to wieloetapowy proces, który planowo zakończy się w 2030 roku. Pozytywne rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego na projekt budynków zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego, a także zaangażowanie odpowiednich podmiotów rządowych i organizacji społecznych, daje nadzieję na odrodzenie i ochronę unikalnego dziedzictwa Polski.
Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej jest nie tylko odbudową zabytków, ale także ukłonem w stronę historii, która kształtowała losy narodu przez niemal 400 lat. To także potężne świadectwo o niezłomności ducha Polaków, którzy dbają o swoje dziedzictwo kulturowe i zachowują je dla przyszłych pokoleń.
Źródło: rp.pl