Wspieraj wolne media

Co się stanie z budową Pałacu Saskiego. Jest decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nastąpiły zmiany w powołanej spółce państwowej

0
0
11
Odsłonięte relikty Pałacu Saskiego, listopad 2022 r.
Odsłonięte relikty Pałacu Saskiego, listopad 2022 r. / Fot. palacsaski.pl

1 grudnia 2021 roku powołana została spółka celowa odpowiedzialna za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W piątek Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz dokonał rewolucji kadrowej w spółce.

1 grudnia 2021 roku powołana została spółka celowa odpowiedzialna za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie, czyli terenów wokół obecnego Pomnika Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W piątek Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz dokonał rewolucji kadrowej w spółce.

W trosce o prawidłowe wydatkowanie środków publicznych oraz kierując się wolą należytej realizacji inwestycji, a także dodatkowymi przesłankami dotyczącymi działalności spółki, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sienkiewicz postanowił odwołać zarząd spółki Pałac Saski. Zmianie uległ także skład rady nadzorczej - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki Pałac Saski sp. z o.o., podjęto uchwały o odwołaniu dotychczasowego trzyosobowego zarządu spółki, tj. prezesa zarządu Jana Edmunda Kowalskiego, wiceprezesa ds. finansowych Roberta Cicirko oraz członka zarządu Roberta Bernisza, i powołaniu nowego jednoosobowego zarządu w postaci prezesa Jana Zajączkowskiego.

Ponadto podjęto uchwałę o odwołaniu ze składu Rady Nadzorczej Spółki trzech członków: Roberta Chmielarczyka, Michała Pelczarskiego oraz Rafała Wiśniewskiego i powołaniu w ich miejsce Aleksandra Galosa, Joannę Bęzę-Bojanowską oraz Katarzynę Olesiak.

Czytaj więcej: Filharmonia Wrocławska podjęła kontrowersyjną decyzję. Zatrudniono nowego dyrektora artystycznego. To już kolejny obcokrajowiec na tym stanowisku

Projekt odbudowy Pałacu Saskiego

Projekt odbudowy, który zyskał akceptację Prezydenta RP, to wieloetapowy proces, który planowo zakończy się w 2030 roku. Pozytywne rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego na projekt budynków zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego, a także zaangażowanie odpowiednich podmiotów rządowych i organizacji społecznych, daje nadzieję na odrodzenie i ochronę unikalnego dziedzictwa Polski.

Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej jest nie tylko odbudową zabytków, ale także ukłonem w stronę historii, która kształtowała losy narodu przez niemal 400 lat. To także potężne świadectwo o niezłomności ducha Polaków, którzy dbają o swoje dziedzictwo kulturowe i zachowują je dla przyszłych pokoleń.

Źródło: rp.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo