Sondaż: Czy polska armia powinna zatrudniać obcokrajowców? Polacy nie mają wątplwości

6
0
2
Polacy przeciwni obcokrajowcom w Wojsku Polskim
Polacy przeciwni obcokrajowcom w Wojsku Polskim / Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

W sondażu Polki i Polaków zapytano, "czy cudzoziemcy powinni mieć możliwość służby w Wojsku Polskim i w ten sposób uzyskać szansę nabycia polskiego obywatelstwa?".

  • Za możliwością przyznania cudzoziemcom obywatelstwa po tym, jak dołączą do polskiej armii jest 27,4 proc. respondentów.
  • Przeciwnych jest z kolei więcej, bo 59,3 proc. Zdania w tej sprawie nie ma 13,3 proc. respondentów.
  • Takie rozwiązanie coraz częściej przyjmują siły zbrojne innych krajów.
  • Zobacz także: Majówkowa promocja Orlenu. Paliwo nawet 40gr taniej

Obcokrajowcy w Wojsku Polskim?

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że za możliwością przyznania obcokrajowcom obywatelstwa po tym, jak dołączą do polskiej armii jest 27,4 proc. respondentów. Przeciwnych takiemu rozwiązaniu jest z kolei więcej, bo 59,3 proc. Zdania w tej sprawie nie ma 13,3 proc. respondentów.

Takie rozwiązanie coraz częściej przyjmują siły zbrojne innych krajów NATO, a obcokrajowcy służą też w Siłach Zbrojnych Ukrainy, m.in. Białorusini, Rosjanie, Polacy, Brytyjczycy.

W badaniu wyróżniono również, jaką odpowiedź wybierano ze względu na polityczne sympatie. W grupie zwolenników takiego rozwiązania są przede wszystkim wyborcy obozu rządzącego - 47 proc., 30-latkowie - 56 proc. oraz 20-latkowie - 43 proc. Rozwiązanie popierają także mieszkańcy wsi - 44 proc. i osoby z wykształceniem wyższym - 36 proc.

Lokują oni swoje sympatie polityczne przeważnie na lewicy (47 proc.), a informacje o sytuacji na świecie czerpią głównie z dzienników prasowych (52 proc.) oraz radia (41 proc.) - donosi "Rzeczpospolita".

Przeciwnikami dopuszczenia obcokrajowców do służby w Wojsku Polskim są natomiast przede wszystkim zwolennicy opozycji, czyli Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji, oraz wyborcy niezdecydowani - po 78 proc. wskazań. Badanie wskazuje, że takiego zdania są częściej mężczyźni - 66 proc., 40-latkowie - 86 proc., a także mieszkańcy małych miast - 79 proc., mający rodziny wielodzietne - 82 proc., przeważnie z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym - 63 proc.

Wśród przeciwników takiego pomysłu dominują również osoby, które deklarują, że są wierzący, ale praktykują nieregularnie - 83 proc. Z kolei 86 proc. respondentów nie jest w stanie określić swoich poglądów politycznych, albo lokuje je na prawicy - 69 proc.

Głównym źródłem informacji są dla nich "Wydarzenia" Polsatu (73 proc.) lub kanały informacyjne Polsat News (71 proc.) - wynika z badania.

Sondaż IBRiS przeprowadzono na zlecenie "Rzeczpospolitej" metodą CATI w dniu 22 kwietnia 2024 roku na grupie 1068 ankietowanych.
 

Źródło: rp.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
6
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo