Komisja Europejska atakuje Polskę. Chodzi o plan klimatyczny. Bruksela oczekuje wzrostu ambicji naszego kraju

0
68
4
Szefowa KE Ursula von der Leyen
Szefowa KE Ursula von der Leyen / Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Komisja Europejska opublikowała swoją ocenę projektów zaktualizowanych krajowych planów w zakresie energii i klimatu Bułgarii i Polski. KPEiK są przełożeniem ogólnych celów klimatycznych Unii Europejskiej na zobowiązania państw członkowskich.

Komisja Europejska opublikowała swoją ocenę projektów zaktualizowanych krajowych planów w zakresie energii i klimatu Bułgarii i Polski. Wydała w niej zalecenia dla obu krajów, aby zwiększyły swoje ambicje zgodnie z uzgodnionymi celami unijnymi na 2030 rok. KPEiK są przełożeniem ogólnych celów klimatycznych Unii Europejskiej na zobowiązania i działania na poziomie państw członkowskich.

Ich realizacja ma doprowadzić do zmniejszenia łącznej emisji gazów cieplarnianych netto we Wspólnocie o co najmniej 55 proc. do 2030 r. Taki wymóg został zawarty w pakiecie legislacyjnym "Fit for 55".

Państwa członkowskie są zobowiązane do przedłożenia swoich ostatecznych zaktualizowanych krajowych planów przeciwdziałania zmianom klimatu do 30 czerwca tego roku, z uwzględnieniem zaleceń Komisji i indywidualnych ocen.

Pakiet "Fit for 55" zgubą dla Europy.Bruksela wprowadza ETS 2

Pakiet "Fit for 55" składa się z wielu dyrektyw i rozporządzeń. W ostatnim czasie doszło do uzgodnienia nowych restrykcji, które mają na celu ograniczenie emisji w sektorze budowlanym. Wszystko wskazuje na to, że w marcu zostaną przyjęte.

Dyrektywa dotycząca charakterystyki energetycznej budynków zakłada redukcję emisji w budownictwie o co najmniej 60 proc. do 2030 roku w porównaniu z rokiem 2015. Osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej ma nastąpić do 2050 roku. To oznacza, że wszystkie nowe budynki, które będą powstawać od 2030 roku, mają być bezemisyjne - czytamy w "Dzienniku Gazeta Prawna".

Istniejące budynki będą musiały być przekształcenie na zeroemisyjne w ciągu kolejnych 20 lat, do 2050 roku. Do 2040 roku planowane jest wycofanie kotłów na paliwa kopalne z budynków. Od 2025 roku kotły nie będą mogły być już dotowane przez kraje członkowskie.

Do 2030 roku Bruksela chce przeprowadzić renowację 16 proc. budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej i 26 proc. do 2033 roku. Niezależnie od tego, jaki plan przygotuje Polska, przymusowe remonty będą czekały kilka milionów obywateli. Według różnych szacunków oznacza to konieczną modernizację nawet 800 tys. domów jednorodzinnych - wylicza dziennik.

Warto przypomnieć, że Europejski Zielony Ład wprowadza szereg wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa umożliwiających osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów, redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę czy obowiązkowe przeznaczenie 25 procent areału ziemi pod uprawy ekologiczne.

Czytaj więcej: Ministerstwo Rolnictwa przygotowało rozporządzenie w sprawie rolników. Polski rząd planuje dotacje. Ciecióra: "Jest to tak naprawdę kropla w morzu potrzeb"

Bruksela zawarła porozumienie handlowe z Ukrainą

Unijni urzędnicy zawarli w marcu ze stroną ukraińską porozumienie w kwestii wprowadzenia zmian w bezcłowym handlu z Ukrainą. Wstępna umowa wydłuża listę produktów objętych ograniczeniami w imporcie od czerwca tego roku. Do listy, na której były jaj, drób i cukier, dodano zboże i miód.

Skrócono też czas reakcji Komisji Europejskiej na wprowadzanie zakazów importu, jeśli dojdzie do destabilizacji rynku, z trzech do dwóch tygodni. Bruksela zobowiązała się również do podjęcia działań w przypadku gwałtownego wzrostu importu ukraińskiej pszenicy.

Źródło: tysol.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
68
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo