Wspieraj wolne media

Media: Konfederacja zostanie podzielona. Europosłowie wejdą do dwóch różnych frakcji

8
0
0
Grzegorz Braun
Grzegorz Braun / Fot. PAP/Piotr Nowak

Media podają, że prawicowa frakcja AfD chce utworzyć w Parlamencie Europejskim nowe ugrupowanie, do którego ma dołączyć część eurodeputowanych z Konfederacji.

Konfederacja po wyborach do europarlamentu wysyła do Brukseli sześciu polityków: Grzegorza Brauna, Annę Bryłkę, Tomasza Buczka, Marcina Sypniewskiego, Stanisława Tyszkę oraz Ewę Zajączkowską-Hernik. 

Na ten moment nie wiadomo oficjalnie do jakich frakcji w Parlamencie Europejskim dołączą, jednak media podają, że część eurodeputowanych Konfederacji stworzy w PE grupę z niemiecką Alternatywą dla Niemiec (AfD), a część dołączy do nowej frakcji Viktora Orbana, czyli Patrioci dla Europy.

Część eurodeputowanych Konfederacji połączy siły z AfD

Z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że europosłowie Nowej Nadziei Tyszka, Sypniewski i Zajączkowska-Hernik zdecydowali się stworzyć z AfD grupę Europa Suwerennych Narodów.

Media podają, że niemiecka partia zaprosiła do współpracy również inne eurosceptyczne formacje: Rekonkwistę z Francji, Odrodzenie z Bułgarii, Se Acabo La Fiesta z Hiszpanii, Wolność i Demokrację Bezpośrednią z Czech, Hnutie Republikę ze Słowacji, Ruch Naszej Ojczyzny z Węgier oraz Związek Narodu i Sprawiedliwości z Litwy.

Kto dołączy do frakcji Orbana? 

Bryłka i Buczek mają negocjować dołączenie do frakcji Orbana - Patrioci dla Europy, do której niedawno dołączyła Marine Le Pen z Francji. Będą w niej też przedstawiciele Wolnościowej Partii Austrii (FPO) Herberta Kickla oraz czeskiej ANO 2011 byłego premiera Andreja Babisza. 

PAP nieoficjalnie poinformowała, że niezrzeszonym europosłem Konfederacji zostanie najprawdopodobniej Grzegorz Braun.

Czytaj także: Umowa polsko-ukraińska w sprawie bezpieczeństwa. Bosak: "Premier Tusk wprost złamał polską Konstytucję"

Bosak o AfD: Nie może być wyjęte spod krytyki

W środę jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak został zapytany w Radiu Zet o możliwy sojusz z AfD.

Tak, faktycznie trwają od wielu tygodni rozmowy z najróżniejszymi partiami konserwatywnymi, narodowymi, wolnościowymi oraz eurosceptycznymi. I jest niewykluczone, że niektórzy nasi europosłowie, nie wszyscy, przystąpią do grupy współtworzonej przez AfD i wielu innych partii o profilu konserwatywnym, narodowym, eurosceptycznym, która może powstać w PE. Wszystko będzie jasne podczas pierwszej sesji - zaznaczył.

Bosak nie zgodził się też ze słowami dziennikarki, która nazwała AfD “skrajnie prawicową”.

To partia centrowa moim zdaniem, mam prawo spierać się o te etykiety - podkreślił.

Dodał również, że jest to ugrupowanie bardzo duże i zróżnicowane.

Nie może być wyjęte spod krytyki, ale musimy widzieć sprawę w całej złożoności - powiedział polityk.

Jego zdaniem, “jeśli polscy politycy są w stanie uprawiać politykę z niemiecką lewicą i centrum, to muszą także z prawicą”. 

Nie można się obrażać - stwierdził.

Źródło: pap.pl, wprost.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
8
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo