Media: Konfederacja zostanie podzielona. Europosłowie wejdą do dwóch różnych frakcji
Media podają, że prawicowa frakcja AfD chce utworzyć w Parlamencie Europejskim nowe ugrupowanie, do którego ma dołączyć część eurodeputowanych z Konfederacji.
- Media podają, że część eurodeputowanych Konfederacji stworzy w PE grupę z niemiecką Alternatywą dla Niemiec (AfD), a część dołączy do nowej frakcji Viktora Orbana, czyli Patrioci dla Europy.
- PAP nieoficjalnie poinformowała, że niezrzeszonym europosłem Konfederacji zostanie najprawdopodobniej Grzegorz Braun.
- W środę jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak został zapytany w Radiu Zet o możliwy sojusz z AfD.
- Zobacz także: Sensacyjne doniesienia portalu "Tysol". Niemiecka policja ponownie wydaliła nielegalnego imigranta do Polski? Fedorska: "Są wiarygodne zeznania mieszkanki Zgorzelca"
Konfederacja po wyborach do europarlamentu wysyła do Brukseli sześciu polityków: Grzegorza Brauna, Annę Bryłkę, Tomasza Buczka, Marcina Sypniewskiego, Stanisława Tyszkę oraz Ewę Zajączkowską-Hernik.
Na ten moment nie wiadomo oficjalnie do jakich frakcji w Parlamencie Europejskim dołączą, jednak media podają, że część eurodeputowanych Konfederacji stworzy w PE grupę z niemiecką Alternatywą dla Niemiec (AfD), a część dołączy do nowej frakcji Viktora Orbana, czyli Patrioci dla Europy.
Część eurodeputowanych Konfederacji połączy siły z AfD
Z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że europosłowie Nowej Nadziei Tyszka, Sypniewski i Zajączkowska-Hernik zdecydowali się stworzyć z AfD grupę Europa Suwerennych Narodów.
Media podają, że niemiecka partia zaprosiła do współpracy również inne eurosceptyczne formacje: Rekonkwistę z Francji, Odrodzenie z Bułgarii, Se Acabo La Fiesta z Hiszpanii, Wolność i Demokrację Bezpośrednią z Czech, Hnutie Republikę ze Słowacji, Ruch Naszej Ojczyzny z Węgier oraz Związek Narodu i Sprawiedliwości z Litwy.
Kto dołączy do frakcji Orbana?
Bryłka i Buczek mają negocjować dołączenie do frakcji Orbana - Patrioci dla Europy, do której niedawno dołączyła Marine Le Pen z Francji. Będą w niej też przedstawiciele Wolnościowej Partii Austrii (FPO) Herberta Kickla oraz czeskiej ANO 2011 byłego premiera Andreja Babisza.
PAP nieoficjalnie poinformowała, że niezrzeszonym europosłem Konfederacji zostanie najprawdopodobniej Grzegorz Braun.
Czytaj także: Umowa polsko-ukraińska w sprawie bezpieczeństwa. Bosak: "Premier Tusk wprost złamał polską Konstytucję"
Bosak o AfD: Nie może być wyjęte spod krytyki
W środę jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak został zapytany w Radiu Zet o możliwy sojusz z AfD.
Tak, faktycznie trwają od wielu tygodni rozmowy z najróżniejszymi partiami konserwatywnymi, narodowymi, wolnościowymi oraz eurosceptycznymi. I jest niewykluczone, że niektórzy nasi europosłowie, nie wszyscy, przystąpią do grupy współtworzonej przez AfD i wielu innych partii o profilu konserwatywnym, narodowym, eurosceptycznym, która może powstać w PE. Wszystko będzie jasne podczas pierwszej sesji - zaznaczył.
Bosak nie zgodził się też ze słowami dziennikarki, która nazwała AfD “skrajnie prawicową”.
To partia centrowa moim zdaniem, mam prawo spierać się o te etykiety - podkreślił.
Dodał również, że jest to ugrupowanie bardzo duże i zróżnicowane.
Nie może być wyjęte spod krytyki, ale musimy widzieć sprawę w całej złożoności - powiedział polityk.
Jego zdaniem, “jeśli polscy politycy są w stanie uprawiać politykę z niemiecką lewicą i centrum, to muszą także z prawicą”.
Nie można się obrażać - stwierdził.
Źródło: pap.pl, wprost.pl