Wspieraj wolne media

Umowa polsko-ukraińska w sprawie bezpieczeństwa. Szef rządu pominął kluczowy aspekt prawny. Bosak: "Premier Tusk wprost złamał polską Konstytucję"

13
0
5
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak / Fot. PAP/Adam Warżawa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Premier Donald Tusk podpisali w poniedziałek w Warszawie ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa. Jak się okazuje, szef polskiego rządu pominął przy tym kluczowy aspekt prawny. Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak mówi o złamaniu Konstytucji.

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Premier Donald Tusk podpisali ukraińsko-polską umowę.
  • Chodzi o kwestię bezpieczeństwa oraz w sprawie utworzenia ukraińskiego legionu w Polsce.
  • Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak uderzył w Tuska mówiąc wprost o złamaniu prawa.
  • Zobacz także: CKE podała wyniki matur. Sprawdź, jak poszło tegorocznym maturzystom

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Premier Donald Tusk podpisali w poniedziałek w Warszawie ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa. Polsko-ukraińska umowa wspomina między innymi o strącaniu nad terytorium Ukrainy rakiet lecących w stronę Polski. Dokument wskazuje na potrzebę rozmów w tej sprawie. 

Ukraiński polityk przekazał też, że Warszawa i Kijów umówiły się na sformowanie i szkolenie na terenie Polski ukraińskiego legionu. Ma to być formacja złożona z ochotników, która mogłaby umożliwić obywatelom Ukrainy, znajdującym się na terenie Polski.

Legion ukraiński przeszedłby szkolenie w Polsce, zostałby wyposażony i uzbrojony. Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się wstąpić do legionu, będzie mógł podpisać kontrakt z siłami zbrojnymi Ukrainy - wyjaśnił Zełenski.

Czytaj więcej: W Berlinie powstał mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Pierwsze miejsce w mieście, które publicznie czci pamięć o powstańcach

Premier Tusk złamał konstytucję? 

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak stwierdził w wywiadzie dla "Radia Zet", że Premier Donald Tusk dopuścił się złamania polskiej Konstytucji. Chodzi o kwestię tworzenia ukraińskiego legionu wojskowego na terenie naszego kraju.

Umowa, którą premier Tusk zawarł z prezydentem Zełenskim jest w naszej opinii zawarta w sposób nieważny - ocenił Wicemarszałek Sejmu.

Wynika to wprost z polskiej konstytucji. Przede wszystkim umowa taka powinna być przedstawiona w parlamencie, powinna być ustawa i normalny proces ratyfikacyjny z udziałem prezydenta - wyjaśnił Krzysztof Bosak.

Premier wprost złamał polską konstytucję - podkreślił jeszcze raz współprzewodniczący Konfederacji.

Przywołał on tutaj art. 89 Konstytucji.

1. Ratyfikacja przez Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowej i jej wypowiedzenie wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, jeżeli umowa dotyczy: 1) pokoju, sojuszy, układów politycznych lub układów wojskowych, 2) wolności, praw lub obowiązków obywatelskich określonych w Konstytucji, 3) członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w organizacji międzynarodowej, 4) znacznego obciążenia państwa pod względem finansowym, 5) spraw uregulowanych w ustawie lub w których Konstytucja wymaga ustawy - czytamy w Konstytucji.

Źródło: dorzeczy.pl, radiozet.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
13
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo