Kulturkampf 2.0 - świat kontra chrześcijanie. Organizatorzy zapraszają na spotkanie. Trwają zapisy
Już w najbliższą sobotę 13. kwietnia o godzinie 10, podczas Targów Książki Katolickiej odbędzie się konferencja "Kulturkampf 2.0 - Świat kontra chrześcijanie", w której wezmą udział różni goście. Wygłoszą oni swoje referaty na temat prześladowań chrześcijan.
- W sobotę 13. kwietnia podczas Targów Książki Katolickiej odbędzie się konferencja "Kulturkampf 2.0 - Świat kontra chrześcijanie".
- Podczas tego wydarzenia swoje referaty przedstawią znani w Polsce goście.
- Konferencja ta będzie poruszała zagadnienie prześladowań chrześcijan na świecie.
- Zobacz także: Założyciel OKO Press następcą prof. Żaryna. Instytut zmieni nazwę?
Już w najbliższą sobotę 13. kwietnia o godzinie 10, podczas Targów Książki Katolickiej odbędzie się konferencja "Kulturkampf 2.0 - Świat kontra chrześcijanie", w której wezmą udział: Marek Jurek, Johannes de Jong, Grzegorz Górny i Agnieszka Marianowicz-Szczygieł.
Przedstawieni goście wygłoszą referaty pod wskazanymi tematami:
- Agnieszka Marianowicz-Szczygieł: "Represje wobec chrześcijan na froncie kulturowym"
- Marek Jurek: "Opinia katolicka: warunek solidarności rzeczypospolitej i praw narodów Europy"
- Johannes de Jong z Holandii: "W kierunku skuteczniejszej polityki przeciwko prześladowaniom chrześcijan"
- Grzegorz Górny: "Pełzająca rewolucja semantyczna"
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Po więcej, szczegółów organizatorzy zapraszają pod wskazany adres.
Prześladowanie chrześcijan na świecie
Jak odnotowuje przygotowująca coroczne zestawienia organizacja Open Doors, prześladowania chrześcijan nasilają się. Jedynie w ubiegłym roku z powodu swojej wiary w Chrystusa życie straciło co najmniej 5621 osób. Oznacza to, że liczba zabitych chrześcijan wzrosła w ciągu pięciu ostatnich lat blisko dwukrotnie (w 2018 r. było to 3066 osób). Również blisko dwukrotnie zwiększyła się liczba krajów, w których wyznawcy Chrystusa doświadczają najwyższego stopnia represji i prześladowań. Zagrożony nimi jest co siódmy chrześcijanin, czyli ok. 312 mln wiernych.
Przemoc wobec chrześcijan, choć nie przybierająca drastycznych form, to dotyka również krajów rozwiniętych i w większości chrześcijańskich. Jak podał na zakończenie roku raport przygotowany przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w 35 uwzględnionych krajach członkowskich OBWE doszło łącznie do 840 aktów nienawiści wobec chrześcijan. Według tego samego dokumentu w latach 2016-2019 ich liczba oscylowała pomiędzy 400 a 600. We wspomnianej wyżej liczbie zawiera się 52 przypadki przemocy fizycznej, 55 przypadków gróźb oraz 733 ataki przeciwko mieniu.
Również w Polsce, gdzie jako katolicy deklaruje się przeszło 71 proc. mieszkańców, doszło do 82 aktów tego rodzaju. Z raportu na temat postaw antykatolickich w Polsce, który przedstawił w ubiegłym roku dr Jarosław Przeperski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wynika, że 22 proc. polskich katolików czuło pewne obawy związane z ujawnieniem swojej przynależności religijnej, a prawie 32 proc. czuło potrzebę zachowania jej w tajemnicy. Prawie 45 proc. z nich nie czuje swobody w ujawnianiu swojej wiary katolickiej.
Źródło: tvmn.pl, x.com