Kryzys psychiczny wśród młodych osób stale narasta. Niepokojące statystyki raportu fundacji UNAWEZA. Szramka: "Nie bagatelizujmy ich problemów"
Kryzys psychiczny wśród młodych osób jest coraz częściej pojawiającym się tematem wśród szerokiej dyskusji publicznej. Niestety na stany depresyjne cierpi spora rzesza nastolatków. Niepokojący raport w tej sprawie opublikowała fundacja UNAWEZA kierowanej przez Martynę Wojciechowska.
- W sieci internetowej, na ulicy oraz na innych publicznych forach można napotkać się na rozmowy młodych osób na temat ich stanu psychicznego.
- Niestety psychiczny wśród młodych osób stale narasta i staje się powoli ogromnym wyzwaniem na najbliższe lata.
- Problem pogarszającego się zdrowia psychicznego u nastolatków został przedstawiony w niepokojącym raporcie fundacji UNAWEZA.
Prawie jeden na trzech uczniów nie chce żyć. Cztery na dziesięć młodych osób myślały o próbie samobójczej, a niemal jedna na dziesięć ma ją za sobą. Młodzi nie akceptują swojego wyglądu, cierpią na brak motywacji, czują się samotni, doświadczają hejtu i podejmują ryzykowne zachowania. Martyna Wojciechowska z zespołem ekspertów przedstawia zatrważające dane o kondycji psychicznej polskiej młodzieży.
„MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" to największe w Polsce badanie stanu zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród dzieci i młodzieży. Wzięło w nim udział aż 180 tys. młodych ludzi. Ponad połowa z nich to uczniowie szkół podstawowych.
Bez wątpienia ważnym obszarem wsparcia dla dzieci i młodzieży pozostają rodzice i to o rozwój ich kompetencji wychowawczo - opiekuńczych należy zadbać. Bowiem niewystarczające, mogą stanowić istotny czynnik ryzyka dla rozwoju kryzysu psychicznego - czytamy w raporcie.
Poseł niezrzeszony Paweł Szramka zaapelował, aby rodzice oraz bliscy rozmawiali z dziećmi i przede wszystkim nie bagatelizowali ich problemów, gdyż te mogą prowadzić do pogłębiania się problemów psychicznych.
Powiedzieć, że te statystyki są niepokojące, to jak nic nie powiedzieć. Są przerażające! Wklejam jedną ze stron obszernego raportu „Młode Głowy” z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Stworzony został na zlecenie Fundacja UNAWEZA, której prezeską jest Martyna Wojciechowska - poinformował poseł Paweł Szramka.
Rozmawiajmy z dziećmi. Nie bagatelizujmy ich problemów. Tych, które potrzebują wsparcia, jest znacznie więcej, niż nam się wydaje - zaznaczył polityk.
Czytaj więcej: Lewicowa propaganda konfrontuje się z faktami natury. Ceniony biolog i ateista krytykuje środowiska LGBT za ignorancje biologiczną
Trafne spostrzeżenia internautów
Pod wpisem posła Szramki na portalu "linkedin.com", głos zabrali internauci, którzy zwrócili uwagę na to, że obecny świat proponuje destrukcyjne zainteresowania, w które z łatwością wpadają młodzi ludzie, nieświadomi zagrożenia.
Czy to zaskakujące? Trendy, które są forsowane wobec społeczeństwa w XX i XXI wieku są destrukcyjne - napisał sekretarz TV Media Narodowe Paweł Kubala.
Najgorszy jest fakt, iż Dziecko staje się odrzutem wyplutym przez system. Jeśli dorzucimy do tego dysfunkcyjne rodziny i cały szereg zaniedbań w kierunku przyszłych i obecnych rodziców jak też samych dzieci - rezultat mamy widoczny w linku... Pierwszy krok jaki należy zrobić to zwolnić 2/3 zabetonowanych ekspertów w tym czy innym ministerstwie i pochylić się nad problemem - niestety brak jest woli sprawczej wewnątrz "wieży" władzy - zauważył członek rady przy ministrze małych i średnich przedsiębiorców Łukasz Szarama.
Badanie pt. „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” zrealizowane zostało we wszystkich województwach w 342 powiatach. Ze względu na liczbę przebadanych uczniów, w badaniu dominują miasta na prawach powiatu, takie jak: Warszawa (8.089 uczniów), Płock (3.315 uczniów), Bielsko-Biała (3.056 uczniów) czy Gdańsk (3.031 uczniów). Najwięcej uczniów – poza miastami na prawach powiatu – przebadano w powiecie poznańskim (2.791 uczniów), mińskim (2.056 uczniów), wejherowskim (1.563) oraz w powiecie gnieźnieńskim (1.317 uczniów).
W przeprowadzonym badaniu ilościowym wzięło udział 51,4% kobiet (94.827) oraz 45,2% mężczyzn (83.335). Pozostała część respondentów (3,4% - 6.285 osób) zadeklarowała płeć inną niż bycie kobietą lub mężczyzną.
Źródło: linkedin.com, wysokieobcasy.pl