Wspieraj wolne media

Tyszka z Konfederacji: Powołaliśmy zupełnie nową grupę polityczną w europarlamencie

51
4
2
Stanisław Tyszka
Stanisław Tyszka / Fot. PAP/Rafał Guz

Niemiecka AfD utworzyła w Parlamencie Europejskim nowe ugrupowanie, do którego dołączyła część eurodeputowanych z Konfederacji.

  • Część z eurodeputowanych Konfederacji utworzyła grupę z niemiecką Alternatywą dla Niemiec (AfD). Jej współprzewodniczącym został Stanisław Tyszka.
  • Tyszka: Członkami grupy są trzej europosłowie z Nowej Nadziei: Ewa Zajączkowska, Marcin Sypniewski i ja. Grupa liczy na razie 25 członków, a w jej skład wchodzą poza nami europosłowie z Niemiec, Francji, Bułgarii, Węgier, Czech i Słowacji.
  • Decyzję polityków Konfederacji, którzy zdecydowali się na współpracę z AfD, krytycznie ocenił m.in. Piotr Müller z PiS.
  • Zobacz także: Manipulacja ambasadora Izraela w Polsce ws. pogromu w Jedwabnem. "Myli pan funkcję ambasadora i propagandysty"

Konfederacja po wyborach do europarlamentu wysyła do Brukseli sześciu polityków: Grzegorza Brauna, Annę Bryłkę, Tomasza Buczka, Marcina Sypniewskiego, Stanisława Tyszkę oraz Ewę Zajączkowską-Hernik. 

Okazuje się, że eurodeputowani podzielili się w PE i nie wszyscy wejdą do jednej frakcji. Część z nich utworzyła grupę z niemiecką Alternatywą dla Niemiec (AfD).

Konfederacja z AfD w jednej frakcji 

O powołaniu nowej grupy politycznej w europarlamencie - Europy Suwerennych Narodów - poinformował w mediach społecznościowych Stanisław Tyszka.

Zostałem wybrany na jej współprzewodniczącego. Członkami grupy są trzej europosłowie z Nowej Nadziei: Ewa Zajączkowska, Marcin Sypniewski i ja. Grupa liczy na razie 25 członków, a w jej skład wchodzą poza nami europosłowie z Niemiec, Francji, Bułgarii, Węgier, Czech i Słowacji - napisał Tyszka na platformie X.

Zaznaczył, że eurodeputowani z Konfederacji wraz z sojusznikami będą “przeciwstawiać się szaleńczej polityce klimatycznej UE, zagrażającej stabilności naszych państw i Europy polityce imigracyjnej, i próbom budowy europejskiego superpaństwa”. 

Tyszka: Nie ma żadnego rozłamu

Łączy nas wiele, czasem się różnimy, ale w polityce międzynarodowej, by skutecznie działać, trzeba starać się budować sojusze. Z pozostałymi trzema europosłami Konfederacji będziemy oczywiście ściśle współpracować. Nie ma żadnego rozłamu, walczymy wspólnie dla dobra Polski - zaznaczył Tyszka.

Czytaj także: Niemieckie służby: Trzech imigrantów zostało odesłanych do Polski

W sieci pojawiły się krytyczne komentarze

Decyzję polityków Konfederacji, którzy zdecydowali się na współpracę z AfD, krytycznie ocenił m.in. Piotr Müller z PiS.

To jednak szokujące, że Pan Tyszka chwali się tym porozumieniem. Znalazł się w towarzystwie niemieckiej AfD, której przedstawiciele podważali granicę polsko-niemiecką. Co może być bardziej niebezpieczne jak podważanie integralności terytorialnej Polski?! - napisał polityk.

Wow! Fajnie! Ci “posłowie z Niemiec” to z tej samej AfD, którzy mówią o np. Dolnym Śląsku (z którego zostałeś wybrany), że to Wschodnie Niemcy? Najs…” - skomentował z kolei europoseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

 

Źródło: x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
51
4
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo