Otwarto Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II. Ponad tysiącletnia historia Polski w jednym miejscu. Prezydent Andrzej Duda przesłał list

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Tytus Żmijewski

W czwartek odbyły się uroczystości otwarcia Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz kościelnych i świeckich.

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II mieści się w Toruniu tuż obok Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II, które jest wotum wdzięczności za dar Papieża Polaka.

Oto otwieramy kolejne dobre dzieło w tym miejscu. Dzieło, które pozwoli nam przywracać pamięć, zachować pamięć, ale dzieło, które będzie kształtowało również naszą tożsamość. Jakże tego potrzebujemy - powiedział ordynariusz diecezji toruńskiej, ks. bp Wiesław Śmigiel.

Otwarcie Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II poprzedziła uroczysta Eucharystia. Muzeum będzie prezentować ponad tysiącletnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki świętego Jana Pawła II.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II ma za zadanie promować historię Polski, polskie dziedzictwo, kultywować ideę solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. Jest depozytariuszem pamięci o ponad 1000-letniej historii chrześcijańskiej Polski - zaznaczył o. Jan Król CSsR, dyrektor Muzeum "Pamięć i Tożsamość"  im. św. Jana Pawła II.

To także miejsce, które aktywnie uczestniczy w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych. Służy także promocją dziedzictwa narodowego, edukacji i umacniania więzi między Polakami - dodał. 

Czytaj więcej: Pandora Gate. Brytyjski sąd podjął decyzję w sprawie Stuarta B. Polska prokuratura zamierza ściągnąć do kraju podejrzanego

Prezydent Duda przypomniał wybitne zasługi papieża Jana Pawła II

Specjalne przesłanie do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytała je szef jego kancelarii, Grażyna Ignaczak-Bandych.

Jestem przekonany, że wybitne zasługi Papieża Polaka i dziedzictwo jego pontyfikatu będą trwać w naszych sercach i sumieniach – także dzięki działalności Muzeum - napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II to państwowa jednostka kultury, którą współprowadzić będą resort kultury i Fundacja "Lux Veritatis".

Każda mądra wspólnota narodowa, aby trwać i się rozwijać, dba o siłę swojej tożsamości i kultury - podkreślił prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Można to robić m.in. poprzez budowę odpowiednich instytucji kultury i pamięci.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo