Dopłaty dla plantatorów malin. Rolnicy mają tylko kilka dni na złożenie wniosku w Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zobacz skąd pobrać wniosek

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Ruszył nabór wniosków o dopłaty do malin, za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy poszkodowani przez niskie ceny skupu mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości do 2,5 tys. zł do hektara. Zobacz skąd pobrać wniosek i jakie należy spełniać warunki.

Kto może ubiegać się o dopłaty do malin?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła nabór wniosków o dopłaty do malin. Rolnicy, poszkodowani przez niskie ceny skupu, już mogą ubiegać się o wsparcie. Ale mają na to mało czasu. Jednak ze składaniem wniosków należy się spieszyć, gdyż agencja przyjmuje wnioski od 23 do 31 października 2023 r. 

O pomoc może się ubiegać rolnik będący producentem malin, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z niskimi cenami skupu malin w tym roku.

Czytaj więcej: Rejestracja kur. Zapowiadanej nowelizacji nadal brak

Na ile mogą liczyć plantatorzy malin w ramach dopłaty?

Plantatorzy otrzymają:

  • 1250 zł do 1 ha powierzchni upraw malin, w których w 2023 r. wystąpiły szkody, spowodowane przymrozkami wiosennymi, huraganem lub gradem, które objęły co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy i w odniesieniu do których złożyli wniosek o przyznanie pomocy
  • 2500 zł na 1 ha powierzchni upraw malin, innych niż te o których mowa powyżej.

Pomocą będzie objęte pierwsze 10 ha. ARiMR zaznacza też, że dopłat nie przyznaje się producentowi malin, który poniósł szkody w uprawach malin w wysokości co najmniej 70 proc. uprawy malin i który złożył wniosek o rekompensaty. Taki producent musi więc zdecydować, o jaką formę pomocy chce się ubiegać.

Czytaj więcej: Izba Zbożowa-Paszowa oceniła obecną sytuację na rynku. Sprzedający mają zły ogląd na sytuację. "Plony osiągane przez rolników są bardzo zróżnicowane regionalnie"

Kiedy i gdzie złożyć wnioski o dopłaty do malin?

Wnioski należy złożyć między 23 a 31 października 2023 r.  bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego ARiMR, za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl lub wysłane za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego.

Jednocześnie założono, że pomocą będzie objęte pierwsze 10 ha. Z pomocy tej będą jednak wyłączeni producenci malin, którzy ponieśli starty na powierzchni powyżej 70 proc. w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu i złożyli wniosek o rekompensatę.

Niskie ceny skupu malin istotnym problemem plantatorów

Plantatorzy malin mieli w tym roku poważny problem ze sprzedażą swoich owoców. Zakłady przetwórcze, mając zapasy mrożonych malin, nie były zainteresowane skupem, a jeśli już przyjmowały towar, to płaciły od 3,80 do 4,50 zł/kg. Tymczasem koszt produkcji wynosi nawet 9 zł/kg, i jak wylicza ministerstwo rolnictwa w czerwcu 2023 r. był o ok. 14 proc. wyższy w relacji do 2022 r.​

Wobec tak niskich cen część sadowników wstrzymała zbiory. Byli też i tacy, którzy w geście rozpaczy zaorali swoje plantacje. 

Czytaj więcej: Dopłaty dla producentów malin. "Będą dotyczyć maksymalnie 10 ha"

Niepokojące doniesienia z rynku malin

Zdaniem plantatorów za destabilizację rynku odpowiada m.in. zwiększony import mrożonych malin z Ukrainy. Według wyliczeń ministerstwa rolnictwa import mrożonych malin z Ukrainy wzrósł o 106 proc. rok do roku do 7,7 tys. ton w okresie styczeń-maj 2023 r.

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo