Dopłaty dla producentów malin. "Będą dotyczyć maksymalnie 10 ha"

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Dopłaty dla producentów malin w związku z sytuacją na Ukrainie oszacowano na poziomie 55 mln zł, wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu noweli rozporządzenia ws. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rząd chce przyjąć przepisy dotyczące wsparcia dla producentów malin, przy czym stawka pomocy będzie zróżnicowana, a dopłaty będą dotyczyć maksymalnie 10 ha, wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dopłaty mogą objąć 41,5 tys. producentów malin.

Wojna na Ukrainie w istotny sposób oddziałuje na produkcję, sprzedaż, ceny, a także na przechowywanie owoców i warzyw. Liczne przerwy w dostawach prądu w tym kraju miały swoje konsekwencje na rynku mrożonek. Mrożone maliny sprzedawano po niskich cenach do Polski, co załamało krajowy rynek tych przetworów - czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych RM.

Podano również, że “poziom kosztów ogółem produkcji malin w czerwcu 2023 r. był o ok. 14 proc. wyższy w relacji do 2022 r. Tegoroczne ceny maliny, biorąc pod uwagę wzrost kosztów, nie gwarantują opłacalności produkcji”. 

Zakłady przetwórcze mając zapasy mrożonych malin, nie były zainteresowane skupem owoców od polskich producentów - czytamy.

Stawka będzie zróżnicowana 

W projekcie proponuje się wprowadzenie pomocy dla producentów malin, przy czym stawka pomocy będzie zróżnicowana i będzie wynosiła:

- 1250 zł na 1 ha powierzchni upraw malin, w których w 2023 r. wystąpiły szkody spowodowane przymrozkami wiosennymi, huraganem lub gradem i w odniesieniu do których producent malin złożył wniosek o przyznanie pomocy,

- 2500 zł na 1 ha powierzchni upraw malin innych niż te, spowodowane warunkami pogodowymi.

Jednocześnie założono, że pomocą będzie objęte pierwsze 10 ha.

Czytaj także: To oni sprowadzali do Polski "zboże techniczne". Na liście ponad 90 firm

Kto jest wyłączony z pomocy?

Z pomocy wyłączeni zostaną producenci malin, którzy ponieśli w bieżącym roku szkody w uprawach malin w wysokości co najmniej 70 proc. na powierzchni występowania tych upraw w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu i już wcześniej złożyli wniosek o pomoc.

Źródło: isbnews.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo