Rejestracja kur. Zapowiadanej nowelizacji nadal brak
Do 6 kwietnia 2023 roku właściciele drobiu mieli obowiązek zgłoszenia miejsca utrzymywania zwierząt w ramach ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt z ub. roku. Już w lutym ministerstwo rolnictwa zapowiadało zmiany, mające na celu wyłączenie z tego obowiązku hodujących drób na własny użytek i zalecali wstrzymanie się od rejestracji. Jak się okazuje, nowelizacja nadal ma być na etapie prac legislacyjnych.
- Zobacz także: Niemcy nadal handlują rosyjskim gazem. Berlin nie chce zerwać wielomiliardowej umowy. Niemieckie władze stosują podwójną grę
Choć jest już październik, to lutowe zapowiedzi ministerstwa rolnictwa wydają się pozostawać bez realizacji. Co prawda w sierpniu media branżowe informowały o przedstawieniu przez rząd stosownej nowelizacji, jednak póki co miało nie dojść do jej uchwalenia. Biorąc pod uwagę, że Sejm odchodzącej kadencji prawdopodobnie już nie zbierze się, na mocy zasady dyskontynuacji projekt trafi do kosza.
Wg. mojej wiedzy zostało to puszczone jako projekt poselski, jest zaledwie na etapie konsultacji z organizacjami społecznymi, nie został nadany druk sejmowy, wpadnie w dyskontynuację - poinformował Przemysław Grabowski, prezes Forum Myśli Społecznej im. Zygmunta Jana Rumla.
Czy w końcu weszła w życie nowelizacja, zapowiadana przez @MRiRW_GOV_PL @RobertTelus o wyłączeniu z obowiązku rejestracji kur w przypadku, gdy ktoś hoduje na własne potrzeby, czy nadal obowiązuje wariant, w którym hodowanie już jednej kury nakłada wymóg rejestracji? — Paweł Kubala (@Pawel_Kubala) October 20, 2023
Jeżeli przez tyle miesięcy @RobertTelus @MRiRW_GOV_PL nie był w stanie zrealizować prostej zapowiedzi, jest to haniebne. Tyle dobrego, że służby póki co nie egzekwują formalnie obowiązującego prawa. https://t.co/F3MxXhnU2w — Paweł Kubala (@Pawel_Kubala) October 20, 2023
Według zaproponowanych przez PiS zmian, zakłady drobiu, w których drób jest utrzymywany wyłącznie na własny użytek, miałyby nie podlegać rejestracji. Taki drób miałby również nie podlegać obowiązkowi rejestracji w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR. Póki co formalnie taki obowiązek ciąży na każdym hodowcy drobiu, już od pojedynczej kury. W lutym ministerstwo rolnictwa utrzymywało, że należy wstrzymać się z rejestracją.
Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji. Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu - podano wówczas z komunikacie.
Skończy się tak, jak z komunikatem resortu rolnictwa, żeby rolnicy wstrzymali się ze sprzedażą zboża?
Źródło: twitter.com, tygodnik-rolniczy.pl, gov.pl, portalspozywczy.pl