Rejestracja kur. Zapowiadanej nowelizacji nadal brak

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Do 6 kwietnia 2023 roku właściciele drobiu mieli obowiązek zgłoszenia miejsca utrzymywania zwierząt w ramach ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt z ub. roku. Już w lutym ministerstwo rolnictwa zapowiadało zmiany, mające na celu wyłączenie z tego obowiązku hodujących drób na własny użytek i zalecali wstrzymanie się od rejestracji. Jak się okazuje, nowelizacja nadal ma być na etapie prac legislacyjnych.

Choć jest już październik, to lutowe zapowiedzi ministerstwa rolnictwa wydają się pozostawać bez realizacji. Co prawda w sierpniu media branżowe informowały o przedstawieniu przez rząd stosownej nowelizacji, jednak póki co miało nie dojść do jej uchwalenia. Biorąc pod uwagę, że Sejm odchodzącej kadencji prawdopodobnie już nie zbierze się, na mocy zasady dyskontynuacji projekt trafi do kosza.

Wg. mojej wiedzy zostało to puszczone jako projekt poselski, jest zaledwie na etapie konsultacji z organizacjami społecznymi, nie został nadany druk sejmowy, wpadnie w dyskontynuację - poinformował Przemysław Grabowski, prezes Forum Myśli Społecznej im. Zygmunta Jana Rumla.

Według zaproponowanych przez PiS zmian, zakłady drobiu, w których drób jest utrzymywany wyłącznie na własny użytek, miałyby nie podlegać rejestracji. Taki drób miałby również nie podlegać obowiązkowi rejestracji w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR. Póki co formalnie taki obowiązek ciąży na każdym hodowcy drobiu, już od pojedynczej kury. W lutym ministerstwo rolnictwa utrzymywało, że należy wstrzymać się z rejestracją.

Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji. Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu - podano wówczas z komunikacie.

Skończy się tak, jak z komunikatem resortu rolnictwa, żeby rolnicy wstrzymali się ze sprzedażą zboża?

Źródło: twitter.com, tygodnik-rolniczy.pl, gov.pl, portalspozywczy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo