Bromber o powstaniu ośrodka szkolącego z obsługi robotów medycznych: Prowadzimy rozmowy w tym zakresie
Chcemy coraz lepiej szkolić lekarzy w zakresie robotyki - powiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Zaznaczył, że jeśli chodzi o ośrodek szkolący z obsługi robotów medycznych, prowadzone są już na ten temat rozmowy.
- Bromber: Chirurgia robotyczna jest coraz bardziej popularną metodą wykonywania niektórych zabiegów operacyjnych.
- Zaznaczył, że od kwietnia ubiegłego roku wśród świadczeń gwarantowanych, realizowanych przez NFZ, jest leczenie chirurgiczne z użyciem robota raka gruczołu krokowego.
- Zaznaczył, że planowana jest realizacja szerokiego modułu szkoleniowego w ramach projektu finansowanego ze środków UE, jeśli chodzi o roboty medyczne.
- Zobacz także: Były marszałek senatu stał się bezrobotny? 67-letni Stanisław Karczewski przepracował w zawodzie lekarza, aż 42 lata. Szpital w Nowym Mieście zabrał głos w tej sprawie
Piotr Bromber w rozmowie z portalem Rynek Zdrowia zaznaczył, że nowoczesne technologie, w tym również roboty, w znaczący sposób wpływają na oblicze medycyny.
Chirurgia robotyczna jest coraz bardziej popularną metodą wykonywania niektórych zabiegów operacyjnych. Uznaje się, że jest to technika będąca naturalnym rozwinięciem technik laparoskopowych - powiedział wiceminister zdrowia.
Bromber: Szpitale interesują się zakupem robotów medycznych
Bromber zaznaczył, że dlatego też od kwietnia ubiegłego roku wśród świadczeń gwarantowanych, realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jest leczenie chirurgiczne z użyciem robota raka gruczołu krokowego.
NFZ wyżej wycenia takie zabiegi, niż w przypadku wykorzystania innych technik. Pewnie dlatego wzrosło zainteresowanie zakupem robotów medycznych przez szpitale - zaznaczył.
Dodał, że “główną intencją, jaka powinna przyświecać dyrektorom szpitali przy zakupie tego typu urządzeń, powinno być umożliwienie pacjentom skorzystania ze wszystkich opcji terapeutycznych zawartych w koszyku świadczeń gwarantowanych”. Dla jednego chorego może być bowiem korzystniejsza tradycyjna operacja, a dla innego zabieg robotowy.
Nauka z zakresu chirurgii robotycznej
Wiceminister zdrowia zaznaczył, że resort chce coraz lepiej szkolić lekarzy z obsługi robotów medycznych. Dodał, że planowana jest realizacja szerokiego modułu szkoleniowego w ramach projektu finansowanego ze środków UE.
Bromber podkreślił, że będzie to świetna okazja do zdobycia nowych umiejętności w zakresie chirurgii robotycznej, również tych praktycznych.
Zamierzamy zainwestować w rozwój symulacyjnego szkolenia podyplomowego ze szczególnym uwzględnieniem technik zabiegowych. Obecnie mamy taki ośrodek w CMKP. Oferuje on kształcenie w zakresie laparoskopowych i endoskopowych technik zabiegowych oraz chirurgii małoinwazyjnej - powiedział.
Dodał, że chce, aby te ośrodki były bardziej dostępne, dlatego planowanych jest 8-10 centrów, zlokalizowanych w uczelniach medycznych.
Szkolenia z obsługi robotów w Polsce
Na pytanie, czy nie możemy mieć własnego ośrodka szkoleniowego w Polsce, polityk odpowiedział, że są już prowadzone w tym zakresie rozmowy.
Zastanawiamy się nad jego lokalizacją. Analizujemy też sposób jego finansowego wsparcia. Mamy również plan utworzenia akredytowanych ośrodków do prowadzenia stażu w ramach specjalizacji z urologii - powiedział Bromber.
Źródło: rynekzdrowia.pl