Zmiana czasu 2023 - kiedy przestawiamy zegarki? Poznaj historię zmiany czasu i ciekawostki z tym związane

1
2
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Zmiana czasu 2023 z zimowego na czas letni. Kiedy i jak przestawić zegarek? Historia zmiany czasu i ciekawostki. Komisja Europejska zamierzała zlikwidować zmianę czasu i ujednolić go w całej wspólnocie.

Historia zmiany czasu. Dlaczego przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu 2023 na czas zimowy nastąpi w najbliższy weekend. Natomiast do przestawiania zegarków w dużej mierze przyczynił się Benjamin Franklin. Zwrócił on uwagę, że ludzie chodzą spać wraz z konkretną godziną, a nie kierując się słońcem. Oznaczało to konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia, co generowało koszty. Postulował, by ludzie zaczęli kłaść się spać później, a wstawali wcześniej.

Jako alternatywę wymyślono rozwiązanie polegające na przesuwaniu godziny w zegarku – tak, by spać wtedy, gdy zapada zmrok. To wtedy ludzie zaczęli zmieniać czas z zimowego na letni. Korzyścią była też możliwość korzystania ze światła naturalnego, oszczędzając cenne źródła światła, czyli świece.

Postulaty Franklina zignorowano, gdyż zawarł w przygotowanym dokumencie zbyt mało rzeczowych argumentów, by przekonać do podziału roku na czas letni i czas zimowy. Uznaje się go mimo to za pierwszego pomysłodawcę wprowadzenia zmiany czasu.

Czytaj więcej: Prezydent Andrzej Duda ma dwóch kandydatów na premiera. Tusk skomentował wystąpienie prezydenta. "Dobrze byłoby, żeby nie było politycznych przepychanek"

W które dni roku zmiana czasu?

Zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę marca – przestawiamy wskazówki o godzinę do przodu. Jest to równoznaczne z tym, że śpimy wtedy o godzinę krócej. Zmiana na czas zimowy to przesunięcie wskazówek o godzinę do tyłu.

Uciążliwe dla wielu osób jest przejście z czasu astronomicznego na czas letni – musimy bowiem przywyknąć do wcześniejszej pobudki, co zwykle zajmuje nam kilka dni. Plusem jest jednak to, że wiosenne i letnie popołudnia będą słoneczne.

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpiła w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2023 roku. Wskazówki przestawiamy z godziny 2.00 na 3.00 w nocy, czyli o jedną pełną godzinę do przodu.

Stosowanie czasu letniego pozwala na efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Czas lokalny przesuwany jest do przodu o godzinę w stosunku do czasu geograficznego – zachód Słońca następuje godzinę później.

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy w 2023 roku?

Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października, a zatem w sobotnią noc 28 października na niedzielę 29 października 2023 roku. Wskazówki przestawiamy o jedną pełną godzinę do tyłu z 3.00 na 2.00 w nocy – w tym dniu śpimy o godzinę dłużej! Jesienią czas lokalny przesuwany jest o godzinę do tyłu, co oznacza, że zrównuje się z czasem geograficznym.

Jak przestawić zegarek?

Zegarki manualne posiadają naciąg ręczny lub automatyczny, a klasyczne zegarki analogowe mają wiele elementów mechanicznych i zwykle trzeba przestawić je samodzielnie. Polega to najczęściej na wyciągnięciu koronki, a następnie dostosowaniu wskazań wskazówek do aktualnej godziny.

Obecnie wiele zegarków i innych urządzeń zmienia czas automatycznie. Należą do nich smartwatche, zegarki posiadające synchronizację radiową, GPS, komputery, tablety czy smartfony. W przypadku tych urządzeń konieczność dostosowania wskazań jest mniej problematyczne. Są one wyposażone w automatyczną synchronizację, zmieniają czas bez ingerencji człowieka.

Czytaj więcej: Polskie służby specjalne otrzymują pewne sygnały. Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej: "Do tej pory wysłano ponad 50 tysięcy fałszywych SMSów"

Ciekawostki o zmianie czasu

Nawet na Antarktydzie obowiązują zmiany czasu – od maja do września jest zima polarna, co wiąże się z niewielką ilością światła słonecznego. Cały czas trwa noc polarna. W miesiącach letnich światło dociera nieustannie, niezależnie od pory dnia. Są tu jednak liczne stacje badawcze z różnych krajów świata, dlatego też wprowadza się taki czas, jaki obowiązuje w kraju macierzystym.

Podczas głosowania w Parlamencie Europejskim w 2019 roku uchwalono, by znieść zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej. W Polsce po raz ostatni czas zmienimy prawdopodobnie w 2023 roku. W marcu 2023 roku zmiana czasu na letni będzie teoretycznie ostatnia dla tych Państw, które wybiorą czas letni, a w październiku 2023 roku ostatnia zmiana czasu na zimowy – dla tych, które zdecydują się pozostać przy czasie zimowym. 

Źródło: dolinski.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
2
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo