Zakażenia legionellą w Rzeszowie. ABW bada, czy doszło do celowego zakażenia sieci wodociągowej

2
0
21
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Rzeszowie dotyczące zakażeń legionellą są konieczne, by wykluczyć hipotezy dotyczące części potencjalnych scenariuszy - poinformował sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn.

W piątek rano media przekazały informację, że w Rzeszowie zmarła już siódma osoba zakażona legionellą.

Jeśli chodzi o sytuację na Podkarpaciu, na godziny popołudniowe w czwartek mieliśmy 76 osób zakażonych, ale mieliśmy też oficjalne zgłoszenie o siedmiu zgonach - powiedział na antenie Polsat News Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Zaznaczył, że zmarli byli obciążeni przewlekłymi chorobami, zwłaszcza onkologicznymi i kardiologicznymi, z bardzo obniżoną odpornością.

ABW wkracza do akcji 

Jak poinformował portal RMF FM, ​”Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada sprawę zbiorowego zakażenia bakterią legionelli w Rzeszowie i okolicach”. Funkcjonariusze są w mieście i sprawdzają m.in. działania lokalnych wodociągów.

Jak wskazał portal, bakteria “pojawiła się w ważnym strategicznie regionie Polski, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie. Na Podkarpaciu znajduje się główna baza przerzutowa sprzętu wojskowego dla Ukraińców, a także ważne centrum pomocy wojennym uciekinierom”. 

Agenci są w Rzeszowie, aby wykluczyć pojawiające się wersje o możliwym celowym zakażeniu sieci wodociągowej. Na razie nie ma przesłanek, które by potwierdzały, że doszło do sabotażu.

Sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn potwierdził, że w sprawę zostali zaangażowani agenci ABW.

Czytaj także: Rabini z USA ws. reparacji: Z moralnego punktu widzenia, polskie żądania wymagają rozwiązania

Dezynfekcja miejskich wodociągów

W nocy ze środy na czwartek w Rzeszowie trwało posiedzenie sztabu kryzysowego ws. zwalczania legionelli na Podkarpaciu. W mieście dojdzie do dezynfekcji miejskich wodociągów. 

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział, że w weekend (26-27 sierpnia) w mieście dojdzie do dezynfekcji miejskich wodociągów.

To będzie oznaczało tylko tyle, że będzie podwyższona dawka chloru. Mieszkańców będziemy tylko prosić o to, żeby pamiętali, że wodę trzeba przegotować albo na dwie minuty otworzyć wodę, żeby ją spuścić - powiedział prezydent, cytowany przez Radio ZET.

Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Andrzej Sroka zaznaczył w środę, aby zachować spokój, ponieważ zakażenie nie dotknie osób, które nie są obciążone ciężkimi schorzeniami.

Źródło: x, rmf24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo