Wspieraj wolne media

Rabini z USA ws. reparacji: Z moralnego punktu widzenia, polskie żądania wymagają rozwiązania

12
171
49
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA

Rabini z Ameryki poparli działania Polski, która ubiega się o reparacje wojenne od Niemiec. Jedynym narzędziem które może nam teraz pomóc w uzyskaniu tych reparacji to nacisk opinii światowej - stwierdził Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

  • Rabin Art Vernon z Long Island w USA stwierdził, że "z moralnego punktu widzenia, polskie żądania wymagają rozwiązania".
  • Zaznaczył, że dla rabinów roszczenia Polski wobec Niemiec są “znakiem siły, pewności siebie i odzyskiwania sprawczości”.
  • Rabin Steven Graber ze wspólnoty w Valley Stream stwierdził z kolei, że Polska i Niemcy będące członkami Unii Europejskiej i NATO powinny się porozumieć.
  • Zobacz także: Droga zniszczy największy las w okolicach Wrześni. Burmistrz głuchy na głosy mieszkańców?

Rozumiemy, dlaczego sprawa reparacji od Niemiec za straty zadane Polsce podczas II wojny światowej jest ważna dla polskiego społeczeństwa i rządu - powiedział rabin Art Vernon z Long Island w USA, jeden z przedstawicieli Północnoamerykańskiej Rady Rabinów. 

Rabini przybyli do Polski w ramach wizyty studyjnej organizowanej przez polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Vernon dodał, że “z moralnego punktu widzenia, polskie żądania wymagają rozwiązania”. Zaznaczył, że dla rabinów roszczenia Polski wobec Niemiec są “znakiem siły, pewności siebie i odzyskiwania sprawczości”.

To wszystko są dobre znaki, niezależnie od tego, czy zakończy się to sukcesem czy nie - powiedział. 

Rabin: Motywacje Polski są zrozumiałe

Vernon Zaznaczył, że chociaż temat odszkodowań wojennych nigdy nie jest łatwy, bardzo dobrze rozumie motywacje strony polskiej do podnoszenia kwestii reparacji od Niemiec. 

Zaznaczył, że po II wojnie światowej nie było polskiego rządu, który mógłby ubiegać się o cokolwiek, ponieważ “weszli Rosjanie i to oni podejmowali decyzje”. Polskie społeczeństwo przez wiele dekad nie było w stanie nic zrobić w tej sprawie.

Nic dziwnego że teraz, gdy polski naród odzyskał realną władzę, upomina się o swoje - stwierdził rabin.

Rabin Steven Graber ze wspólnoty w Valley Stream stwierdził z kolei, że Polska i Niemcy będące członkami Unii Europejskiej i NATO powinny się porozumieć, “żeby współpracować na bardziej równych zasadach, dla korzyści całego Zachodu”.

Jedynym narzędziem które może nam teraz pomóc w uzyskaniu tych reparacji to nacisk opinii światowej - stwierdził Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w telewizji Media Narodowe.

Czytaj także: Rusza Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RozliczaMy Niemców. Bąkiewicz: Zobowiążemy polski rząd do raportowania stanu uzyskania reparacji

RozliczaMy Niemców

Inicjatywa obywatelska RozliczaMy Niemców jest wsparciem dla działań polskiego rządu w egzekucji długu, od którego Niemcy uciekają prawie 80 lat.

W myśl projektu każdy rząd musiałby co roku, 1 września składać raport w sprawie podejmowanych działań w celu uzyskania reparacji od Niemiec. Byłby również zobowiązany do przedstawienia przed Sejmem planów w tej sprawie na kolejny rok.

Wszelkie informacje na temat inicjatywy RozliczaMy Niemców można znaleźć na stronie reparacje.info.

Źródło: x, pap.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
12
171
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo