Wspieraj wolne media

Wysokie ceny energii. Komisja Europejska chce przedłużenia możliwości wsparcia

3
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Komisja Europejska proponuje częściowe przedłużenie o trzy miesiące przepisów, umożliwiających państwom członkowskim przyznawanie pomocy w celu zrekompensowania wysokich cen energii.

W tym kontekście Komisja proponuje ograniczone przedłużenie o trzy miesiące przepisów umożliwiających państwom członkowskim dalsze przyznawanie ograniczonych kwot pomocy (...) oraz pomocy mającej na celu zrekompensowanie wysokich cen energii (...) do 31 marca 2024 r. - czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Napisano w nim, że takie rozwiązanie “umożliwi państwom członkowskim, w razie potrzeby, rozszerzenie programów wsparcia i zagwarantuje, że przedsiębiorstwa w dalszym ciągu dotknięte kryzysem nie zostaną odcięte od niezbędnego wsparcia w nadchodzącym zimowym okresie grzewczym”. 

Państwa członkowskie mogą w dalszym ciągu zapewniać wsparcie, pokrywając część dodatkowych kosztów energii jedynie w przypadku, gdy ceny energii znacznie przekraczają poziomy sprzed kryzysu.

Czytaj także: Polscy przewoźnicy protestują. Twierdzą, że utracili rynek na rzecz ukraińskich przewoźników

W 2024 r. nastąpi gwałtowny wzrost cen energii?

Zamrożenie cen prądu do określonych limitów zużycia na 2023 rok kończy się za 2 miesiące. Dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii w rozmowie z “Rzeczpospolitą” zaznaczyła, że jeśli w 2024 roku nie zostaną wprowadzone tarcze solidarnościowe lub nie zostaną zamrożone ceny energii, a dodatkowo zostanie przywrócony VAT na energię, to łączny koszt energii może wzrosnąć o 70 procent w porównaniu do obecnych cen. Nowy rząd czeka więc spore wyzwanie.

Źródło: isbnews.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo